Upadłości i restrukturyzacje firm w Polsce w 2019 r.

spawacz

Raport upadłości i restrukturyzacje w Polsce w 2019 r.

Raport przygotowany przez ubezpieczyciela należności Coface w oparciu o daty wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości z 2019 roku. Analizowane są zarówno całkowite liczby upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych, jak i sytuacja w poszczególnych branżach. Dodatkowo eksperci Coface prognozują zmiany na kolejne miesiące oraz oceniają ryzyko w określonych grupach firm.

 

Dowiedz się więcej

plac budowy

Najważniejsze wnioski z raportu:

  • Zgodnie z przewidywaniami analityków Coface w 2019 r. liczba upadłości oraz restrukturyzacji w Polsce odczuwalnie wzrosła o 4,5% w porównaniu z rokiem 2018.
  • 56% wszystkich postępowań stanowiły ogłoszenia upadłości.
  • W branży transportowej zanotowano 30% wzrost upadłości, a w perspektywie 2 lat wzrost wyniósł aż 83%. Liczba postanowień zwiększyła się o 38% w rolnictwie i leśnictwie.
  • Warto zwrócić uwagę na poprawę w branży budowlanej. Tam liczba upadłości i restrukturyzacji zmniejszyła się o 12% - jest to wynik o połowę niższy, w stosunku do rekordowego roku 2012, gdy ¼ postanowień dotyczyła właśnie tej branży.
  • Wciąż rośnie liczba przyspieszonych postępowań układowych - stanowi ona obecnie 67% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych.
Pobierz raport

kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub