Branża metalowa pod presją. Aktualne wyzwania, scenariusze rozwiązań

„Branża metalowa pod presją. Aktualne wyzwania, scenariusze rozwiązań” | Raport

Quarter 4, 2024
Przyszłość branży metalowej pod znakiem zapytania

Przyszłość branży metalowej pod znakiem zapytania

Branża metalowa w Polsce stoi w obliczu poważnych wyzwań, które mogą przesądzić o jej dalszym rozwoju. W naszym najnowszym raporcie przedstawiamy kluczowe problemy, z którymi zmagają się przedsiębiorcy: rosnące koszty energii, dotkliwy brak wykwalifikowanej kadry oraz spadek sprzedaży. Aż 44% firm zmaga się z zatorami płatniczymi, mając zamrożone średnio 100 000 zł w niezapłaconych fakturach, co utrudnia zachowanie płynności finansowej. Przyszłość sektora wymaga inwestycji w energooszczędność i rozwiązania Przemysłu 4.0, jednak aż 38% firm nie planuje takich działań.

Przeczytaj pełny raport

„Branża metalowa od lat jest filarem polskiej gospodarki, zapewniając dostawy surowców
i półproduktów dla wielu kluczowych sektorów, takich jak budownictwo, motoryzacja czy produkcja maszyn. Jednak poprzedni i bieżący rok postawił przed przedsiębiorstwami metalowymi wyjątkowo trudne wyzwania. Rosnące koszty energii, problem z dostępnością wykwalifikowanych pracowników oraz zmieniające się globalne uwarunkowania gospodarcze wpływają na rentowność i konkurencyjność firm w tej branży.
Konieczne staje się nie tylko umiejętne zarządzanie kosztami, ale również inwestowanie w nowe technologie, które pozwolą na zwiększenie efektywności produkcji.

Ewa Gawrońska-Micuń,
Prezes Bibby Financial Services Polska

 

Kluczowe wyniki z naszego badania:

Kluczowe wyniki z naszego badania:

  • 44% firm zmaga się z zamrożonymi środkami w fakturach
  • 20,5% badanych ma zamrożone w fakturach więcej niż 190 tys. PLN
  • 36% firm raportuje trudności w znalezieniu pracowników
  • dla 21% przetwórców metali problemem są wysokie ceny surowców
  • 22% badanych informuje o spadku sprzedaży
  • 42% przedsiębiorstw już inwestuje w technologie energooszczędne
  • 38% przetwórców nie planuje zmiany technologii na bardziej optymalną
Przeczytaj pełny raport

Szansa na odbicie: branża czeka na wzrost popytu

Kluczowe dla branży jest ożywienie popytu w przemyśle i budownictwie – również w Niemczech – co, według prognoz, może nastąpić dopiero w przyszłym roku. W obliczu wysokich cen energii i malejącej sprzedaży ratunkiem dla wielu firm może być faktoring, który wspiera płynność finansową i pomaga zachować konkurencyjność na trudnym rynku. Rozwiązanie to pozwala szybko odblokować środki zamrożone w nieopłaconych fakturach, co w skrajnych przypadkach może wynosić nawet 1 mln zł. Dzięki faktoringowi firmy mogą efektywniej zarządzać bieżącymi finansami oraz planować rozwój i inwestycje.

 

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Twoja firma może liczyć na nas w trudnych chwilach.

Sprawdź, jak bezpieczne finansowanie od Bibby Financial Services pomoże Twojej firmie.

Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji online >
 
Eksperci komentują wyzwania i przyszłość branży

Eksperci komentują wyzwania i przyszłość branży

W raporcie znajdziesz opinie ekspertów, którzy omawiają aktualne realia branży metalowej i wskazują kierunki mogące pomóc firmom w pokonaniu obecnych trudności. Kluczowym wątkiem raportu są inwestycje w energooszczędne technologie oraz Przemysł 4.0 – rozwiązania, które mogą zwiększyć efektywność produkcji i poprawić konkurencyjność firm. Wyniki badań komentują dla nas:

 
Przeczytaj pełny raport
Badanie „Branża metalowa pod presją. Aktualne wyzwania i scenariusze rozwiązań” przeprowadził instytut badawczy Keralla Research na zlecenie Bibby Financial Services, metodą CATI na reprezentatywnej grupie osób odpowiedzialnych za prowadzenie firmy (właściciel, kierownik) lub odpowiedzialnych za zakupy bądź rozwój. Na pytania odpowiadali producenci konstrukcji metalowych, elementów stolarki budowlanej, cystern, zbiorników i pojemników metalowych, firmy zajmujące się kuciem, prasowaniem, wytłaczaniem, walcowaniem oraz obróbką metali i nakładaniem powłok. Wśród badanych przedsiębiorstw znajdują się także producenci narzędzi, opakowań ze stali, drutu, łańcuchów, sprężyn, złączy, śrub oraz innych wyrobów metalowych. Badanie zrealizowano we wrześniu 2024 roku. Objęto nim 100 firm.

Zobacz inne raporty rynkowe