Rośnie liczba upadłości polskich przedsiębiorstw. Raport Coface

Quarter 1, 2024

W minionym roku łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw wyniosła 4701 i jest to rekord - wynika z raportu Coface „Niewypłacalności w Polsce w 2023 roku”. W zestawieniu z 2022 rokiem, blisko dwa tysiące firm więcej ogłosiło upadłość. Same sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 648 polskich firm. Z kolei w Krajowym Rejestrze Zadłużonych opublikowano 4053 tak zwanych obwieszczeń o ustaleniu dnia układowego, czyli postępowań pozasądowych.

Liczba upadłości polskich przedsiębiorstw wzrasta nieprzerwanie od 2016 roku. Szczególnie mocno ucierpiały pod tym względem branże budowlana i transportowa. W 2023 roku w branży budowlanej niewypłacalnych było 638 firm (wzrost o 128 proc.), w transporcie zaś było to 546 firm (wzrost o 100 proc.). Oznacza to, że liczba niewypłacalności w sektorze budowlanym była w 2023 roku wyższa niż w latach 2020-2022 łącznie. Jak wskazuje Marcin Okulewicz, zastępca dyrektora działu oceny ryzyka Coface w Polsce, główne wyzwania, którym rynek budowlany musiał stawiać czoła minionym roku, to: ogólna niepewność gospodarcza, słaby popyt inwestycyjny, zwłaszcza w zakresie prac o charakterze remontowym, w konsekwencji zaostrzenie konkurencji na rynku i erozja często i tak niskich marż, ponadto presja kosztowa, będąca pokłosiem gwałtownego wzrostu cen w 2022 roku i braki kadrowe.

Weź faktoring!

Mocno wzrosła też niewypłacalność branży handlowej, a zwłaszcza handel detaliczny (z 267 firm, które były niewypłacalne w 2022 roku, do 506). Najlepiej pod względem wypłacalności radzi sobie rolnictwo - to jedyna branża, która w 2023 roku utrzymała wskaźnik niewypłacalności na podobnym poziomie co rok wcześniej. W podziale na województwa najwięcej niewypłacalności odnotowano w mazowieckim (791), śląskim (619), wielkopolskim (495), dolnośląskim (386) i małopolskim (380). Najlepsze statystyki miało województwo opolskie (75).

W publikacji znajdują się:

  • komentarze ekspertów 
  • opis kondycji polskich przedsiębiorstw w ujęciu sektorowym
  • wskazanie na przyczyny problemów polskich przedsiębiorców
  • analiza uwarunkowań prawnych mających wpływ na prezentowane w raporcie statystyki
  • prognozy dotyczące tego, jak wybory parlamentarne wpłyną na kondycję polskiej gospodarki