Czy firma w gorszej sytuacji finansowej może skorzystać z faktoringu?
Faktoring jest formą finansowania, z której mogą korzystać również firmy w gorszej sytuacji finansowej, np. ponoszące okresowe straty. Warunkiem jest jednak prowadzenie sprzedaży do stałej grupy odbiorców. Faktor, przed udzieleniem finansowania, weryfikuje kondycję finansową i wypłacalność odbiorców.
Czy firma z krótkim stażem rynkowym może uzyskać faktoring?
Tak, jeśli posiada już grupę stałych, wypłacalnych odbiorców. To oni zostaną zweryfikowani przez faktora na etapie rozpatrywania wniosku o finansowanie.
Co zrobić, kiedy odbiorca nie zgadza się na faktoring?
Przed zgłoszeniem danego odbiorcy do faktoringu, należy sprawdzić, czy w zawartej z nim umowie handlowej nie został wpisany zakaz cesji wierzytelności. W takim przypadku faktoring jest niemożliwy. Zdarza się, że nowi odbiorcy, zwłaszcza duże firmy, przesyłając draft umowy automatycznie wpisują zakaz cesji. Należy wówczas podjąć negocjacje, najlepiej występując wspólnie ze swoim faktorem. W toku negocjacji możliwe jest usunięcie zapisu o zakazie cesji w umowie handlowej, np. w zamian za wydłużenie terminu płatności lub obniżenie ceny.
Czy wszystkie branże mogą korzystać z faktoringu?
Finansowanie w formie faktoringu sprawdzi się w wielu branżach, warunkiem jest sprzedaż w modelu B2B (czyli firma sprzedaje innej firmie), z odroczonym terminem płatności. Istotne jest również, aby sprzedaż była powtarzalna, a kontrahenci – stali.
Ile kosztuje faktoring?
Koszt faktoringu zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości obrotów przekazanych do faktoringu oraz czasu, na jaki udziela się finansowania. Duże znaczenie odgrywa również poziom ryzyka, powtarzalność transakcji oraz rozproszony portfel odbiorców (czyli ich zróżnicowanie). Istotną kwestią jest też to, jak dużą część faktury faktor spłaca w formie zaliczki (zwyczajowo jest to 70%, 80% lub 90% wartości faktury). Choć kondycja finansowa przedsiębiorcy nie jest czynnikiem kluczowym, również może mieć ona wpływ na proponowane przez faktora warunki.
Klienci Bibby Financial Services płacą stałą, comiesięczną opłatę, jaką jest określona prowizja od faktury.
Czy można uzyskać finansowanie faktur wystawionych przed podpisaniem umowy faktoringowej?
Tak, z Bibby Financial Services to możliwe (chociaż nie wszyscy faktorzy na rynku oferują taką usługę). Dla firmy to duży zastrzyk gotówki od razu na początku korzystania z faktoringu.
Czy z faktoringu może skorzystać firma, która ma setki odbiorców, również rotujących i tysiące faktur miesięcznie?
Tak, dla takich firm jest przeznaczony faktoring masowy. Jest to innowacyjne na rynku finansowym rozwiązanie Bibby Financial Services opierające się na automatycznej analizie dużej ilości danych. Przekazywanie faktur odbywa się wprost z systemu księgowego firmy, jednym plikiem, do systemu informatycznego faktora. Usługa ma charakter bezdokumentowy, nie są potrzebne kopie faktur ani dokumenty WZ. Minimalny limit finansowania dostępny w ramach faktoringu masowego to 1 mln zł. Faktoring masowy to rozwiązanie dla firm spedycyjnych i większych dystrybutorów.