Czy rosnące koszty surowców zdławią producentów plastiku?
Rosnące koszty surowców i energii, presja nowych regulacji oraz walka o kontrahentów – to najważniejsze wyzwania, na które wskazują firmy przetwórstwa tworzyw sztucznych. Takie wnioski płyną z najnowszego badania „Biznes w plastikach: kto traci, kto zyskuje?”, przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Bibby Financial Services, zrealizowanego w marcu 2025 roku wśród producentów z całej Polski.
Wśród wyzwań na najbliższe 6 miesięcy przedsiębiorcy z branży tworzyw sztucznych najczęściej wskazują rosnące ceny surowców – deklaruje tak co druga badana firma (50 proc.). Na drugim miejscu znalazły się wysokie koszty energii (36 proc.), szczególnie dotkliwe dla dużych zakładów zatrudniających powyżej 250 pracowników. Uznanie tych czynników za kluczowe nie dziwi, bo z początkiem tego roku sytuacja na globalnym rynku staje się coraz bardziej niepewna a widmo wojny handlowej może się odbić także na cenach surowców, ropy naftowej i gazu ziemnego - kluczowych dla branży.
Branża, która napędza inne sektory
– Wyzwania, przed którymi stoi branża tworzyw sztucznych są złożone – mówi Wojciech Czapeczko, dyrektor ds. finansowania biznesu w Bibby Financial Services Polska. – A jest to sektor o strategicznym znaczeniu – dostarcza komponenty i surowce dla wielu gałęzi przemysłu, co sprawia, że jego kondycja przekłada się bezpośrednio na stabilność gospodarki.

Nowi klienci, nowe strategie
Rosnące koszty i niepewność geopolityczna zbiega się z innym trendem, na który zwraca uwagę Katarzyna Pydych, CEO & Founder Keralla Research. – Aż 30 proc. firm wskazało na konieczność poszukiwania nowych odbiorców, co pokazuje, że przedsiębiorcy nie tylko reagują na trudności, ale coraz częściej działają proaktywnie. Nie czekają na to, co przyniesie rynek, lecz sami szukają nowych szans. Zmienia się podejście: zamiast skupiać się wyłącznie na stabilnym wzroście w znanych ramach, firmy wychodzą poza utarte schematy. W czasach globalnych turbulencji to może być klucz do przetrwania i rozwoju” – mówi ekspertka.
Dodatkowej elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania się do zmian wymaga od firm także transformacja technologiczna, wymuszona nowymi regulacjami. Co trzecie przedsiębiorstwo (31 proc.) wskazuje na wyzwania związane z dostosowaniem się do nowych przepisów z zakresu recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Branża tworzyw sztucznych jest dziś pod potrójną presją: kosztową, regulacyjną i technologiczną. Najbliższe miesiące to czas decyzji inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych, które zadecydują o przyszłości wielu firm. Trzeba reagować szybko, ale i rozważnie – zwłaszcza że regulacje, takie jak system kaucyjny czy rozporządzenie PPWR, już wymuszają zmiany w procesach i strukturze kosztów – mówi Wojciech Czapeczko, dyrektor ds. finansowania biznesu w Bibby Financial Services Polska.
Z nami Twoja firma zdobędzie nowe możliwości rozwoju
Więcej recyklatów
Presja regulacyjna oznacza m.in. zwiększenie w produkcji udziału recyklatów - czyli materiałów wtórnych, które zostały odzyskane i przetworzone z odpadów - co zauważa 29 proc badanych. To wyzwania zarówno operacyjne, jak i strategiczne – wymagające zmian w portfolio produktowym i dostosowania technologii. Od 1 stycznia 2030 r. każda część opakowania z tworzyw sztucznych będzie musiała zawierać określoną w unijnym rozporządzenieu Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) minimalną zawartość procentową materiałów z recyklingu na poziomie od 10 proc. do 35 proc. w zależności od opakowania. W 2040 r. progi te mają ulec podwyższeniu. Celem przepisów jest zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych i wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Gorzej z płynnością
Kwestię płynności finansowej jako wyzwanie wskazało mniej firm (25 proc.), ale nie oznacza to, że problem ten jest mało istotny - sytuacja geopolityczna, presja kosztowa i nadchodzące zmiany regulacyjne mogą tę sytuację pogłębiać.
– Chociaż inne kwestie przedsiębiorcom z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych wydają się obecnie bardziej palące, to jednak stały dostęp do gotówki pozostaje kluczowy, zwłaszcza w okresie niepewności i dużych inwestycji – wyjaśnia Wojciech Czapeczko z Bibby Financial Services Polska.
Branża potrzebuje dziś nie tylko modernizacji technologicznej, ale również skuteczniejszych narzędzi zarządzania ryzykiem i kapitałem. Firmy muszą skupić się na efektywnym wykorzystaniu środków obrotowych oraz poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań finansowych, aby sprostać dynamicznie zmieniającym się warunkom rynkowym i utrzymać konkurencyjność.
O badaniu Badanie „Biznes w plastikach: kto traci, kto zyskuje?” zostało zrealizowane w marcu 2025 roku przez instytut Keralla
Research metodą CATI. Objęło reprezentatywną grupę 100 firm z całej Polski – małych, średnich i dużych przedsiębiorstw przetwarzających tworzywa sztuczne.