Zatory płatnicze hamują rozwój branży metalowej

Zatory płatnicze hamują rozwój branży metalowej – co piąta firma ma 190 tys. zł zamrożone w fakturach

Quarter 4, 2024

Aż 44 proc. firm z branży metalowej zmaga się z nieterminowymi płatnościami - wynika z badania „Branża metalowa pod presją. Aktualne wyzwania, scenariusze rozwiązań”, przeprowadzonego na zlecenie firmy faktoringowej Bibby Financial Services przez Keralla Research. Mediana zamrożonych kwot to 100 tys. złotych, w co piątej firmie to ponad 190 000 zł, a w skrajnych przypadkach nawet 1 mln złotych.


- Zamrożone płatności to duży problem, który dotyka niemal połowę firm. To co prawda mniej niż w przypadku np. wytwórców opakowań (76 proc.), których badaliśmy wspólnie z Bibby Financial Services wiosną, ale zamrożone kwoty są z kolei znacznie większe, bo wartość kontraktów i koszty produkcji w tej branży są wyższe – komentuje Katarzyna Pydych, General Director Keralla Research.

Nieterminowe płatności

Nieterminowe płatności

Z badania wynika, że 15 proc. firm zmaga się z tym problemem często, podczas gdy 29 proc. firm doświadcza tego rzadko, ale więcej niż raz w ciągu roku. Zdecydowana większość firm z branzy metalowej czeka na zapłatę od 2 do 4 tygodni, ale w skrajnych przypadkach może to trwać nawet 3 miesiące.

- Problem zamrożonych środków finansowych dotyczy zarówno dużych, jak i małych firm. Przedłużające się płatności mogą prowadzić do poważnych problemów z płynnością finansową i dalszym rozwojem przedsiębiorstw, szczególnie w branży metalowej, gdzie koszty surowców i energii są wysokie – mówi Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes Stowarzyszenia Stal Nierdzewna. Tym bardziej, że odbiorcami jej produktów są firmy z sektorów szczególnie narażonych na bankructwa, jak budownictwo czy transport. Liczba niewypłacalności przedsiębiorstw rośnie w Polsce już piąty rok z rzędu, a według analityków Allianz Trade liczba upadłości firm w 2024 roku będzie rekordowa i wyniesie aż 4,7 tys.
Piotr Taras

Sposób na zabezpieczenie płynności finansowej

Rozwiązaniem może być w tej sytuacji faktoring, który umożliwia szybki dostęp do zamrożonych środków.

- Dzięki niemu, przedsiębiorcy mogą utrzymać płynność finansową, zwłaszcza w sytuacji, gdy terminy płatności się wydłużają. Firmy metalowe często działają na długoterminowych kontraktach, a faktoring daje im możliwość szybkiego dostępu do gotówki, co pozwala im na sprawne zarządzanie operacjami, a także rozwój, czyli zdobywanie nowych odbiorców, czy inwestycje w nowe technologie – wyjaśnia Piotr Taras, Dyrektor ds. finansowania biznesu z Bibby Financial Services.

Zwłaszcza, że wysokie ceny energii, stagnacja w przemyśle i zastój w budownictwie dodatkowo uderzają w tę branżę. Odbiorcami produktów sektora metalowego są przede wszystkim producenci sprzętu elektrycznego, przedsiębiorstwa budowlane oraz firmy zajmujące się produkcją maszyn i urządzeń, a więc branże niezwykle wrażliwe na zmiany koniunktury gospodarczej.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Udzielimy Ci wsparcia finansowego, żeby Twoja firma przetrwała trudny okres.

Nie pozwól, by nieterminowe płatności zagrażały Twojej firmie. Odkryj, jak Bibby Financial Services może pomóc!

Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji online >
Faktoring nie tylko zapobiega kryzysom płynności i umożliwia firmom dalsze inwestycje, ale także oferuje szereg dodatkowych usług. Faktor może np. sprawdzić potencjalnego kontrahenta i wziąć na siebie ryzyko jego niewypłacalności, a także zadbać o bezpieczeństwo transakcji eksportowych czy uchronić przed wahaniami kursów walut.

O badaniu


Badanie „Branża metalowa pod presją. Aktualne wyzwania, scenariusze rozwiązań” zostało przeprowadzone metodą CATI na reprezentatywnej grupie osób odpowiedzialnych za prowadzenie firmy (właściciel, kierownik) lub odpowiedzialnych za zakupy bądź rozwój. Na pytania odpowiadali producenci konstrukcji metalowych, elementów stolarki budowlanej, cystern, zbiorników i pojemników metalowych, firmy zajmujące się kuciem, prasowaniem, wytłaczaniem, walcowaniem oraz obróbką metali i nakładaniem powłok. Wśród badanych przedsiębiorstw znajdują się także producenci narzędzi, opakowań ze stali, drutu, łańcuchów, sprężyn, złączy, śrub oraz innych wyrobów metalowych. Badanie zrealizowano we wrześniu 2024 roku. Objęto nim 100 firm.