Czy Brexit może mieć wpływ na polskie firmy?

Brytyjskie firmy zaczynają odczuwać skutki nadciągającego Brexitu: sprzedaż spada, a koszty rosną. Tak wynika z badań SME Confidence Tracker prowadzonych przez niezależnego brytyjskiego faktora Bibby Financial Services. Polskie firmy narzekają głównie na trudności związane z pozyskaniem pracowników, długimi terminami płatności i przeterminowanymi fakturami, ale Brexit nie wydaje się mieć wpływu na ich działalność.

Decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej zaczyna mieć wymierne skutki dla małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii. Z ostatniego badania SME Confidence Tracker przeprowadzonego na zlecenie Bibby Financial Services wynika, że 32 proc. firm uważa, że wzrost kosztów prowadzenia działalności jest bezpośrednio powiązany ze spadkiem wartości funta w związku z Brexitem. Tylko 36 proc. przewiduje, że w 2019 r. sprzedaż wzrośnie (rok temu wzrost sprzedaży prognozowało 50 proc.). 27 proc. twierdzi, że brexitowa niepewność sprawia, że wstrzymywane są inwestycje.

Jako część Bibby Group mamy dostęp do badań dotyczących sytuacji małych i średnich firm w różnych krajach. Ostatni SME Confidence Tracker przeprowadzony na zlecenie naszej firmy matki w Wielkiej Brytanii pokazał, że niepewność związana z ostatecznym kształtem Brexitu ma istotny, negatywny wpływ na prowadzenie biznesu – mówi Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services.

Tymczasem polskie firmy wydają się nie przejmować Brexitem. Z październikowej edycji badania Bibby MSP Index wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców nie odnotowała pogorszenia kondycji ekonomicznej swoich firm, 27 proc. odnotowało poprawę a 30 proc. spodziewa się poprawy w najbliższej przyszłości. Tylko 9 proc. respondentów uważa, że Brexit będzie miał negatywny wpływ na ich działalność biznesową.

Głównym problemem dla polskich firm nie jest Brexit, a trudność w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników – tak twierdzi 28 proc. respondentów Bibby MSP Index. Z kolei badanie Polskiego Związku Faktorów pokazuje, że prowadzenie biznesu utrudniają głównie opóźnienia płatności oraz trudności ze ściąganiem należności. Na liście kłopotów polskich przedsiębiorców wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zajmuje jedno z ostatnich miejsc – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Brexit nastąpi 29 marca 2019 roku.

Kontakt dla mediów:
Ewa Szul-Skjoeldkrona
Futurama communication intelligence ul. Rozbrat 44a 00-419 Warszawa
+48 502 179 440
ewa.szul-skjoeldkrona@futurama.ci

O Bibby Financial Services:

Bibby Financial Services jest spółką faktoringową, częścią Bibby Line Group – jednej z najstarszych rodzinnych firm w Wielkiej Brytanii. Bibby Financial Services od ponad 30 lat dostarcza przedsiębiorcom narzędzia finansowe, wspierające stabilne funkcjonowanie i rozwój. W Polsce firma działa od 2002 roku. Posiada trzy oddziały, w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, które swoim zasięgiem obejmują cały kraj. Firma jest niezależna od banków. Należy do Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International. Więcej na www.bibbyfinancialservices.pl

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:

Data publikacji 15 lutego 2019


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub