Faktoring pełny, czyli maksymalne bezpieczeństwo.

Co piąta mała polska firma jest gotowa zapłacić za pozbycie ryzyka niewypłacalności kontrahenta – tak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinie. Taką możliwość daje faktoring pełny, zwany też faktoringiem bez regresu.

W październikowym badaniu, wykonanym na zlecenie Polskiego Związku Faktorów, największą gotowość do zapłacenia za pozbycie się ryzyka niewypłacalności kontrahenta zadeklarowali respondenci z firm zatrudniających od 10 do 49 osób – 20 proc. wybrało odpowiedź „raczej tak” i „zdecydowanie tak”. Wśród firm średnich (od 50 do 249 osób) odsetek ten był nieco mniejszy i wyniósł 17 proc. Najmniej skłonne do płacenia za tego typu usługę są firmy duże (powyżej 250 osób) – tylko 11 proc. wskazań odpowiedzi „raczej tak” i „zdecydowanie tak”.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu?

Faktoring to rozwiązanie poprawiające płynność finansową przedsiębiorstw. W ramach tej usługi firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorstwa (faktoranta) jego wierzytelności. W ten sposób faktorant uzyskuje pieniądze praktycznie od razu po dostarczeniu towaru. Co istotne, faktoring nie obciąża bilansu i nie wymaga twardych zabezpieczeń majątkowych. Dzięki temu nie zmniejsza zdolności kredytowej, więc przedsiębiorcy mają możliwość korzystania również z tej formy finansowania.

Czym się różnią faktoring pełny i niepełny?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje faktoringu: pełny (zwany też właściwym lub bez regresu) i niepełny (zwany też niewłaściwym lub z regresem). W przypadku faktoringu pełnego to firma faktoringowa ponosi ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Z kolei faktoring niepełny sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które znają swoich odbiorców na tyle dobrze, że są pewne ich wypłacalności i nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. A zatem faktoring pełny to rozwiązanie, które daje przedsiębiorcom maksimum komfortu i bezpieczeństwa.

Dla kogo faktoring pełny?

Faktoring pełny to rozwiązanie dla firm, które:

  • chcą szybko uzyskać gotówkę za sprzedaż towarów lub usług
  • chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta
  • planują zwiększyć sprzedaż poprzez nawiązanie współpracy z nowymi kontrahentami
  • potrzebują środków na regulowanie bieżących zobowiązań
  • chcą monitorować swoje płatności

Usługi dodatkowe

Przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu mogą zakontraktować też świadczenia dodatkowe, np. monitorowanie i windykowanie przeterminowanych płatności.

Podziel się tym artykułem z innymi:

26 lutego 2019


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub