Lekki spadek kondycji MSP w Polsce

Bibby MSP Index - październik 2021

Quarter 4, 2021
Jesienny pomiar Bibby MSP Index 2021 r. osiągnął poziom 51,8 pkt

Bibby MSP Index – październik 2021

Od dekady badamy nastroje polskich przedsiębiorców, ich sytuację płatniczą oraz oczekiwania i plany biznesowe. W październiku przeprowadziliśmy kolejną falę badania Bibby MSP Index na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm. Pozyskane w ten sposób informacje pozwalają ocenić zarówno aktualną sytuację ekonomiczną, jak i z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidywać koniunkturę gospodarczą.

Jesienny pomiar Bibby MSP Index 2021 r. osiągnął poziom 51,8 pkt. Oznacza to niewielkie pogorszenie nastrojów MŚP w stosunku do badania w maju 2021 r. (spadek o 0,6 pkt.). Jednocześnie, wynik indeksu powyżej 50 pkt. to podstawa do wnioskowania, że firmy liczą na odbicie w najbliższych miesiącach.

To relatywnie słaby wynik, ale nie ma jeszcze powodu do paniki. Koniunktura w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw nie wróciła do poziomów sprzed pandemii, tym niemniej sytuacja jest stabilna. Spadły sub-indexy dla każdej badanej branży – z wyjątkiem produkcji, a największe osłabienie kondycji odczuł transport. Przedsiębiorcy największe trudności mają z płynnością finansową i zatrudnianiem odpowiednich pracowników.

Pobierz raport
Najważniejsze wnioski z badania Bibby MSP Index maj 2021 r.

Najważniejsze wnioski z badania Bibby MSP Index październik 2021 r.

  • 50 proc. badanych uważa, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy kondycja ich firmy pozostała bez zmian, 28 proc. – że się pogorszyła, a 19 proc. odczuwa poprawę. Przy czym o sprzyjającym klimacie ekonomicznym w Polsce w ostatnich 6 miesiącach informują istotnie częściej średnie firmy (50-249).
  • Producenci jako jedyni notują poprawę wśród wszystkich sektorów badanych w ramach Bibby MSP Index –aktualnie sub-index dla produkcji wynosi 57,2 pkt. (wzrost 3,3 pkt.).
  • Na tle pozostałych branż badanych w ramach Bibby MSP Index, transport zaliczył największe pogorszenie sub-indexu: do poziomu 50,2 pkt, niższy o7,5 pkt.
  • Utrzymanie płynności pozostaje największym wyzwaniem stojącym przed sektorem MŚP – tak uważa 31 proc. badanych przedsiębiorców. Bez płynności finansowej trudno firmom spłacać na czas wierzytelności i inwestować w rozwój, potrzebny do odbicia się po pandemii.
  • 24 proc. przedsiębiorców w ostatnim półroczu wspomogło płynność finansową swojej firmy korzystając z dotacji i subwencji w ramach rządowej tarczy.
  • Co czwarty przedsiębiorca uważa, że ich kontrahenci w ostatnim półroczu płacili gorzej i nieregularnie.
Pobierz raport
Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Artykuły

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Artykuły

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Artykuły

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.