W firmach powiało optymizmem – indeks nastrojów MSP ponownie w górę

Bibby MSP Index mierzący nastroje wśród polskich firm z sektora MSP po raz drugi z rzędu rośnie. W VI edycji ogólnopolskiego badania polepsza się płynność finansowa przedsiębiorstw. Dobrze radzą sobie handel, usługi i transport.

Bibby MSP Index mierzący nastroje wśród polskich firm z sektora MSP po raz drugi z rzędu rośnie. W VI edycji ogólnopolskiego badania polepsza się płynność finansowa przedsiębiorstw. Dobrze radzą sobie handel, usługi i transport.

Ogólnopolskie badanie sektora MSP - Bibby MSP Index po raz drugi z rzędu przynosi polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. Główny wskaźnik koniunktury MSP - Bibby MSP Index wzrósł do poziomu 54,2 pkt. z 51,7 pkt. notowanego w kwietniu br. To systematyczna poprawa koniunktury, z nadzieją na utrzymanie rosnącego trendu w 2014 roku. Wobec najniższego dotąd rezultatu indeksu 41 pkt. z października 2012 r. wzrost wyniósł aż 13,2 pkt.  Rosną także indeksy branżowe transportu, handlu i usług przy stabilizacji indeksów produkcji i budownictwa. Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services komentuje „Małe i średnie firmy najbardziej odczuły skutki spowolnienia gospodarki. Nie mając zasobów dużych koncernów musiały błyskawicznie reagować na zmiany otoczenia ograniczając koszty, zatrudnienie i inwestycje. Tym bardziej cieszy, że od 2 fal naszego badania rośnie optymizm tej kluczowej z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej grupy przedsiębiorstw, co rokuje na trwałe ożywienie koniunktury”

Firmy lepiej windykują więc polepsza się ich płynność

Elementem składowym, który najmocniej wpłynął na wzrost indeksu była płynność finansowa  wzrosła do poziomu 14,6 pkt. wobec 13,2 pkt w poprzedniej wiosennej fali badania. Co ważne poprawa w tym obszarze nie jest efektem  dyscypliny płatniczej kontrahentów, lecz wynikiem konsekwentnych działań windykacyjnych w firmach. Pozostałe wskaźniki tworzące Bibby MSP Index – sprzedaż, inwestycje, zatrudnienie i finansowanie zewnętrzne utrzymały się na podobnym poziomie, co oznacza stabilizację nastrojów wśród przedsiębiorców. - „Nasze badania pokazują, że przedsiębiorcy nie lekceważą już problemu zaległych płatności i niesolidnych dłużników. Finansowanie własnej firmy kosztem kontrahenta jest coraz rzadziej  tolerowane, co jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie zewnętrznymi źródłami finansowania takimi jak faktoring”, komentuje Krzysztof Kuniewicz.

Badanie Bibby MSP Index prowadzone jest 2 razy w roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm zatrudniających od 10 do 250 osób. Obok śledzenia nastrojów i kondycji ekonomicznej bada wybrane problemy funkcjonowania przedsiębiorstw w tym popularność i dostępność zewnętrznych źródeł finansowania. Badanie prowadzi firma Keralla Research z Wrocławia. Bibby MSP Index jest wzorowany na cenionym przez inwestorów indeksie określanym, jako Indeks Managerów ds. Zakupów tzw. PMI. Konstrukcję Bibby MSP Index oparto na założeniu, że o kondycji w szczególności firm małych i średnich, stanowi 5 kluczowych obszarów takich jak: sprzedaż (zamówienia), inwestycje, zatrudnienie, płynność finansową oraz poziom zadłużenia firmy (zewnętrzne finansowanie). Wyszczególnione obszary analizowane są w średniookresowym horyzoncie czasowym. Z uwagi na fakt, że wyróżnikiem MSP jest błyskawiczna reakcja na wszelkie zmiany o charakterze makroekonomicznym, Bibby MSP Index dostarcza informacji o najbardziej prawdopodobnym kierunku zmian w małych i średnich firmach, które stanowią 98 proc. wszystkich aktywnie działających przedsiębiorstw w Polsce.

Przyjmowane przez Bibby MSP Index wartości znajdują się w przedziale od 0 do 100 pkt. Wyniki >50 pkt. to prognoza (zapowiedź) poprawy kondycji firm. Wynik < 50 pkt. to prognoza kryzysu. Rolę szczególną w Bibby MSP Index przypisano aspektowi finansowania. Uznano, że płynność finansowa i zbilansowane zewnętrzne finansowanie (poziomu zadłużania) pełnią funkcję w małych i średnich firmach dużo poważniejszą, niż w dużych korporacjach, relatywnie mniej narażonych na zapaść spowodowaną raptowną utratą płynności czy nadmiernym wzrostem zadłużenia.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:

Data publikacji 20 lutego 2018


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub