Oto największe bolączki dyrektorów finansowych firm eksportowych. Sprawdź czy Ciebie też dotyczą.

Oto największe bolączki dyrektorów finansowych firm eksportowych. Sprawdź czy Ciebie też dotyczą.

Blog

By Tomasz Rodak

02 paź 2019

Kontrahent, który zalega z zapłatą, konieczność upominania się o płatność w odległych kulturowo i geograficznie firmach, a do tego ciągłe wahania kursów walut – to tylko niektóre bolączki dyrektorów finansowych w firmach handlujących z zagranicą.

Znalezienie nowych kontrahentów

W badaniach Bibby MSP Index dyrektorzy finansowi firm eksportowych wymieniają kilka głównych problemów, z którymi spotykają się na co dzień w pracy. Jednym z nich jest znalezienie wiarygodnych kontrahentów. Niewątpliwie wiąże się to z dużym nakładem pracy, ciężko bowiem przekonać nowych klientów do swojej oferty. Przedsiębiorcy w takim wypadku decydują się na wydłużony termin płatności, aby zachęcić ich do swoich produktów. W ten sposób firma pokazuje swoją silną pozycję na rynku i zyskuje możliwość konkurowania z innymi przedsiębiorcami. Wydłużony termin płatności wiąże się jednak z ryzykiem utraty płynności finansowej. Jak wobec tego rozwijać eksport? Najlepiej zabezpieczyć się wcześniej na taką ewentualność i skorzystać z faktoringu eksportowego, który zapewni szybką spłatę faktur, dzięki czemu przedsiębiorca będzie miał możliwość opłacenia bieżących zobowiązań. 

Nierzetelni kontrahenci

Wraz z rozpoczęciem współpracy z nowymi klientami, dyrektorzy finansowi obawiają się ryzyka związanego z ich niewypłacalnością. Ubezpieczenie wiąże się jednak z kolejnymi kosztami i procedurami. Zamiast osobnego ubezpieczenia, warto rozważyć faktoring bez regresu (pełny). Przedsiębiorca współpracując z faktorem nie musi martwić się o terminy czy klauzule wyłączające w polisie. Przekazuje fakturę do firmy faktoringowej i otrzymuje finansowanie, a faktor monitoruje spłatę pieniędzy. Dodatkowo, dzięki współpracy z międzynarodową firmą faktoringową przedsiębiorca zyskuje wieloletnie doświadczenie i pomoc w ustaleniu bezpiecznych limitów sprzedaży. To szczególnie ważne w początkowej fazie współpracy zagranicznej.

Jak rozwijać eksport bez znajomości prawa międzynarodowego?

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących mniejsze biznesy, nie nadąża za nowymi przepisami. Obawia się konsekwencji związanych z brakiem znajomości zasad i zwyczajów danego kraju. To właśnie w takich przypadkach z pomocą przychodzi faktor. Firma faktoringowa, która od lat działa na rynkach zagranicznych, jest dla małych i średnich firm przewodnikiem po rynkach eksportowych: wyjaśnia zawiłości prawne, zwraca uwagę na najważniejsze kwestie, informuje o zmianach. Bibby Financial Services, jako część brytyjskiej firmy rodzinnej Bibby Line Group ma ponad 200 lat doświadczenia w handlu zagranicznym i  finansuje firmy eksportujące do 124 krajów na całym świecie. Dzieli się swoją wiedzą, by przedsiębiorcy mogli z powodzeniem rozwijać swoje biznesy.

Ryzyko walutowe

Dużym problemem dla dyrektorów finansowych firm eksportowych  jest konieczność rozliczania się w obcej walucie. Dzięki faktoringowi eksportowemu firma dostaje pieniądze w oryginalnej walucie, w której wystawiona jest faktura. Jeśli faktura wystawiona jest w euro, również zaliczka zostanie wypłacona przez faktora w euro. W ten sposób dyrektor finansowy ma o wiele większy komfort  zarządzania pozycją walutową firmy,  może samodzielnie decydować, kiedy i po jakim kursie wymienić sumę denominowaną w walucie obcej na złotówki. Alternatywnie może także spłacić zobowiązania firmy wobec dostawców zagranicznych, bez potrzeby dodatkowego pozyskiwania waluty obcej.  

Bariera językowa

Niektórzy dyrektorzy finansowi  obawiają się, że kiedy zajdzie taka potrzeba, nie będą potrafili upomnieć się o płatność, lub będą mieli problemy ze zrozumieniem umów. W takich sytuacjach przydaje się współpraca z faktorem, to on monitoruje spływ należności, a także pomaga z formalnościami. Dodatkowo, z praktyki wynika, że telefon od międzynarodowej firmy faktoringowej działa dyscyplinująco na nierzetelnych odbiorców.

Bolączki o których wspominają dyrektorzy firm eksportowych nie powinny stać na przeszkodzie w rozwoju firmy. Dzięki faktoringowi, przedsiębiorca zyskuje niezbędną pomoc na rynkach zagranicznych oraz zabezpieczenie finansowe, tak potrzebne w rozwoju firmy. 

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe tekst:


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub