Faktoring i leasing - 4 rzeczy, które powinien wiedzieć przedsiębiorca

Blog

By Bibby Financial Services

11 mar 2019

Pozyskanie kapitału to klucz do prowadzenia sprawnie działającego przedsiębiorstwa. Obecnie co i rusz pojawiają się nowe możliwości finansowania biznesu. Jak na tym tle wypadają leasing i faktoring? Którą opcję powinien wybrać przedsiębiorca, aby zyskać jak najwięcej?

1. Leasing i faktoring są alternatywą dla pożyczek i kredytów bankowych

Chcąc dostać finansowanie z banku, musimy liczyć się z często długim i żmudnym procesem podejmowania decyzji kredytowej. Zdolność kredytowa zależy bowiem od wielu czynników, takich jak dochody, historia spłat zobowiązań, wpisy w BIK i w BIG, itp. Ponadto, niektóre z banków zważywszy na sytuację makroekonomiczną sukcesywnie zaostrzają politykę wobec potencjalnych kredytobiorców. Dlatego coraz częściej przedsiębiorcy finansowania szukają także w instytucjach pozabankowych. Zmienia się też kultura finansowania przedsiębiorstw. Kapitał niezbędny do rozwijania działalności nie musi pochodzić z kredytu obrotowego. Równie dobrze sprawdza się bowiem faktoring lub leasing.

2. Dla kogo faktoring?

Faktoring to wykup wierzytelności przed terminem płatności wskazanym na fakturze. Innymi słowy – firma nie musi czekać na gotówkę do terminu płatności wskazanego na fakturze (a w praktyce przeważnie dłużej – w Polsce wciąż częstym standardem są płatności po terminie) – dzięki skorzystaniu z faktoringu przedsiębiorca otrzymuje należności za dostarczone towary czy usługi niemal natychmiast.

Z „Badania dotyczącego faktoringu” ARC z sierpnia 2018 r., wynika, że aż 67% przedsiębiorców za najbardziej istotny dla działalności gospodarczej uznaje problem nieprzestrzegania terminów płatności przez kontrahentów. Jeśli firma prowadzi działalność nie tylko z odroczonym, lecz także długim terminem płatności, powinna z całą pewnością rozważyć faktoring. Zapewnia on płynność finansową, gwarantując wypłatę gotówki praktycznie od razu po wystawieniu faktury. Pieniądze można przeznaczyć na poczet bieżących zobowiązań: opłacenia pracowników, paliwa, materiałów do produkcji lub kolejną inwestycję.

Czuwanie faktora nad naszymi płatnościami zwalnia nas z obowiązku kontrolowania terminów płatności - ktoś już zrobi to za nas. Łatwiej skorzystać z tego rozwiązania niż z kredytu bankowego. Procedury przy ubieganiu się o faktoring są znacznie prostsze. Wystarczy, że nasi kontrahenci zostaną ocenieni pozytywnie przez faktora.

3. Dla kogo leasing?

Gdy mamy pomysł na biznes, który wymaga specjalistycznego sprzętu, bardzo często nie opłaca się kupować go od razu na własność. Wiele firm traktuje leasing jako formę oszczędności podatkowej. Ponadto, leasingowane przedmioty tracą na wartości już w momencie zakupu, dlatego zainwestowanie w taki sprzęt środków własnych to jedna z najdroższych dostępnych na rynku form finansowania.

Leasing sprawdza się szczególnie w przypadku innowacyjnego pomysłu na biznes, którego ważnym elementem będzie tzw. środek trwały. Taka forma finansowania pozwala na zachowanie środków na nieprzewidziane wydatki, zamiast inwestowania ich w 100%. Ponadto wybranie leasingu pozwala na stworzenie biznesu, którego sprzęt sam na siebie zarabia. Wiele opłat leasingowych pozwala na odpisy amortyzacyjne, o ile przedmioty te są użytkowane w ramach prowadzonej działalności.

4. Co się bardziej opłaca - leasing czy faktoring?

Oczywistą zaletą leasingu jest to, że nie ryzykujemy zamrożenia tych pieniędzy na długi okres czasu. Z drugiej jednak strony, nabywane aktywa są nasze dopiero po spłaceniu ostatniej raty, a każdą ewentualną usterkę czy awarię musimy opłacić z własnych środków.

Faktoring z kolei to ogromna szansa dla obiecujących przedsiębiorców, którzy dopiero budują swoją markę. Jeśli tworzą biznes rozsądnie i współpracują z wiarygodnymi kontrahentami, decyzja o przyznaniu faktoringu powinna być pozytywna i dzięki temu przedsiębiorstwo z pewnością zachowa płynność finansową.

Jeśli firma zatem rozwija się i korzysta z leasingu, to powinna również rozważyć finansowanie bieżącej działalności za pomocą faktoringu. Jest to również dobre rozwiązanie dla firm przeżywających trudności finansowe: w ramach trójstronnego porozumienia pomiędzy faktorem, firmą leasingową i klientem, środki uzyskane z faktoringu przekazywane są bezpośrednio na poczet raty leasingowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu restrukturyzacja firmy przebiega szybciej i sprawniej.

Zapamiętaj:

  1. Nie każde rozwiązanie finansowe sprawdzi się w każdym teoretycznie podobnym przypadku.
  2. Skorzystaj z leasingu, jeśli chcesz zainwestować w tzw. środki trwałe, bez inwestowania kapitału firmy.
  3. Wybierz faktoring, jeśli zależy Ci na utrzymaniu płynności finansowej w firmie.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub