Linia faktoringowa: czym jest i na czym polega?

Blog

By Bibby Financial Services

07 mar 2019

Faktoring może być umową jednorazową, jak również umową długofalową i funkcjonować jako tzw. linia faktoringowa. Obydwa te rozwiązania różnią się jedynie okresem współpracy przedsiębiorstwa z firmą faktoringową.

W pierwszym przypadku spółka faktoringowa wykupuje jedną lub kilka faktur. Natomiast w drugim przypadku faktor przejmuje regularnie, każdego miesiąca, w okresie trwania umowy uzgodnione wierzytelności w postaci wielu faktur, wystawianych jednemu lub wielu kontrahentom.

Przeczytaj koniecznie co to jest faktoring?

Jak to działa linia faktoringowa w praktyce?

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, które zdecydowało się na usługę faktoringu, procedura przebiega w następujący sposób. Przedsiębiorstwo dostarcza towar lub usługę wraz z fakturą do swoich kontrahentów. Równolegle przesyła kopię faktury do spółki faktoringowej, czyli faktora. Następnie w ciągu 24 godzin faktor księguje otrzymane wierzytelności i jednocześnie wypłaca dostawcy do 90 proc. kwoty z zaksięgowanych faktur. I do momentu zapłaty ww. faktur przez kontrahentów, monitoruje wierzytelności, albowiem to do faktora należy kontrola terminowego uregulowania należności w dacie podanej na fakturze.

Po tym jak faktura zostaje uregulowana przez kontrahenta, czyli gdy kwota wskazana w fakturze wpływa na konto faktora, ten wypłaca dostawcy – swojemu klientowi pozostałą należność, potrącając oczywiście swoją prowizję.

Czy podpisanie umowy faktoringu jest trudne?

Uruchomienie linii faktoringowej jest szybkie i stosunkowo proste. Każdy faktor ma swoją autorską umowę faktoringu, której podpisanie jest poprzedzone czynnościami sprawdzającymi głównie kontrahentów. Faktor musi też sprawdzić, czy w umowie między faktorantem a jego kontrahentem nie ma zakazu cesji należności. Taki zapis niestety uniemożliwia skorzystanie z faktoringu.

Dlaczego warto korzystać z linii faktoringowej?

Korzystanie z linii faktoringowej wpływa przede wszystkim na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki gotówce wypłaconej przez faktora przedsiębiorca - w zamian za szybszą płatność - ma możliwość negocjować lepsze warunki współpracy i wyższe rabaty u swoich dostawców. A to oznacza konkretne korzyści wynikające również z możliwości realizowania większego obrotu w krótszym okresie czasu.

Przedsiębiorca może również proponować dogodniejsze terminy płatności swoim kontrahentom. Wreszcie może też bez problemu, terminowo regulować swoje zobowiązania wobec pracowników i urzędów państwowych (ZUS, US).

Co o długofalowej współpracy z faktorem myślą inni przedsiębiorcy?

Oto trzy wypowiedzi przedstawicieli współpracujących z Bibby Financial Services spółek, korzystający z linii faktoringowej.

„Poszukiwaliśmy kapitału, który ustabilizuje sytuację firmy. Mimo złożonej sytuacji naszego przedsiębiorstwa otrzymaliśmy finansowanie w Bibby, co wpłynęło na szybką poprawę płynności i możliwości terminowego regulowania naszych zobowiązań.” - SCO-PAK SA

„Bibby zdecydowało się udzielić finansowania mimo krótkiego stażu rynkowego naszej firmy. Nasz wniosek został rozpatrzony bardzo szybko. Otrzymaliśmy ofertę dopasowaną do specyfiki firmy. Dzięki faktoringowi możemy finansować bieżące koszty działalności, a jednocześnie udzielać długich terminów płatności kontrahentom” - Bobolino sp. z o.o.

„Przejściowy brak finansowania zwiększył problem z naszą wypłacalnością i płynnością finansową. Mimo tej sytuacji otrzymaliśmy faktoring Bibby. Przedstawiciele faktora ze zrozumieniem podeszli do naszej sytuacji i dopasowali ofertę finansowania. Dzięki temu możemy prowadzić bieżącą działalność i realizować zlecenia klientów.” - Aquatherm Polska

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub