Co warto wiedzieć o faktoringu? W których firmach się sprawdzi?

Faktoring to obecnie jedna z bardziej popularnych i pożądanych usług finansowych. To doskonałe, elastyczne rozwiązanie dla każdej firmy. Zapewnia przedsiębiorstwu stałe finansowanie, tak niezbędne, by firma mogła funkcjonować. To dość nowe pojęcie na naszym rynku, więc wiele osób ma mieszane uczucia, a raczej brak wiedzy na ten temat. W poniższym artykule przedstawimy, na czym to polega. Zapraszamy do lektury.

Faktoring przeznaczony jest dla firm, jakie sprzedają towary oraz usługi z odroczonym terminem płatności. Wiele firm zna to aż zbyt dobrze. Od momentu sprzedaży do zapłaty mija zbyt dużo czasu, na przykład 90 dni, w konsekwencji więc występują problemy z płynnością. Jeśli skorzystamy z usług Faktora, to możemy być pewni, że zapłata całości (lub części) faktury nastąpi natychmiast. Ta forma współpracy, w której biorą udział trzy strony, zapewnia korzyści wszystkim zainteresowanym.

Przejęcie faktury przez faktora

Faktor to po prostu firma pośrednicząca, jak Bibby Financial Services, która “przejmuje” od Faktoranta (czyli innego przedsiębiorstwa) fakturę za sprzedany towar lub zrealizowaną usług dla innego podmiotu gospodarczego - w tej sytuacji określanej jako “dłużnik”. Następnie Faktor wypłaca należność faktoringu, ale pomniejszoną o ustaloną wcześniej prowizję. To działanie sprawia, że Faktorant nie jest skazany na opóźnienie dłużnika, które mogłoby być groźne dla finansów firmy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, każda ze stron jest zadowolona, także dłużnik, bo nie jest zmuszony płacić od razu. Należność wpłaca Faktorowi, tak jak zostało to wskazane na fakturze. To rozwiązanie doskonałe dla każdego podmiotu, a szczególnie faktoring dla nowych firm jest niezbędny, bo początki jak zawsze są trudne, więc ewentualne problemy powinniśmy ograniczać do niezbędnego minimum.

Faktoring z Bibby Financial Services to liczne korzyści, których nie gwarantuje na przykład kredyt w koncie. Nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy, nie ma więc ryzyka zminimalizowania szans na przyszłe inwestycje. Ważną zaletą faktoringu jest też to, że jak chcemy z niego korzystać, to przeważnie nie musimy mieć zdolności kredytowej. Tak samo nie jest potrzebne zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki. Z drugiej strony faktoring wpływa bardzo pozytywnie na płynność firmy, a może być to decydujące, jak staramy się o kredyt inwestycyjny.

Faktoring wpływa na bezpieczeństwo handlu i współpracy z innymi firmami

Faktoring znacząco poprawia bezpieczeństwo handlu i współpracy z kontrahentami. Decydując się na tę usługę, mamy pewność, że wzrasta terminowość spłaty zobowiązań przez odbiorców. Na pewno nie mamy tej gwarancji, gdy tak się nie zabezpieczymy. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie dobrze i odzyskamy nasze pieniądze. Ponadto oszczędzamy czas, bo Faktor przejmuje się siebie obowiązki, które są związane z zarządzaniem niezależnościami Faktoranta. Faktor otrzymuje zapłatę od odbiorcy i stale ma go na oku, jak występują opóźnienia lub brak zapłaty. Współpracując z Faktorantem inicjuje niezbędne działania, których rezultatem jest odzyskanie należności od odbiorcy. To wszystko sprawia, że Faktorant ma więcej czasu na najistotniejsze sprawy, czyli rozwój i prowadzenie działalności.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, faktoring to rozwiązanie dla każdej firmy. Największe jednak korzyści przynosi w kilku konkretnych przypadkach. Tak jest w przypadku firm, jakie stosują odroczone terminy płatności, podobnie dla podmiotów pragnących zabezpieczyć się przed niewypłacalnością odbiorców. To doskonały sposób, by zdyscyplinować każdego kontrahenta, by terminowo regulował swoje zobowiązania. Zalety znajdą też jednak firmy, które szukają alternatywnych źródeł finansowania bieżącej działalności, jak i te, które stale poszukują elastycznych, kompleksowych, najwyższej jakości usług finansowych. Takie usługi są nieocenioną pomocą dla każdej firmy, która chce wypłynąć na szersze wody, bez niespodziewanych i przykrych niespodzianek.

 

Podziel się tym artykułem z innymi:

Data publikacji 21 lutego 2017


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub