Brexit a kondycja sektora MŚP

Prawie co czwarty przedsiębiorca z sektora MŚP obawia się następstw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i ich wpływu na prowadzoną działalność, a 26% respondentów jeszcze nie jest w stanie określić, czy brexit będzie miał wpływ na prowadzone przez nich przedsiębiorstwo – pokazuje 13. fala badania Bibby MSP Index.

Prawie 40% sektora MŚP nie czuje się pewnie w obliczu zmian w polityce handlowej na terenie całej Unii Europejskiej, które mogą negatywnie odbić się na prowadzonym biznesie. Polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP obawiają się zmian w polityce handlowej na terenie Unii Europejskiej. Prawie 40% respondentów badania Bibby MSP Index, zwłaszcza tych współpracujących z zagranicznymi rynkami, niepokoi się destabilizacją kursu euro.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niesie ze sobą nie tylko poważne problemy dla polskich obywateli mieszkających na jej terenie, ale również szereg zmian adresowanych do polskiej gospodarki. Przed zakończeniem brexitu na Wyspach musi zostać zmienionych ok. 20 tys. przepisów. W ciągu najbliższych lat temat będzie budził emocje nie tylko wśród emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii, ale również obawy wśród przedstawicieli sektora MŚP w całej Unii Europejskiej związane z negatywnymi konsekwencjami dla ich biznesów – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Polscy przedsiębiorcy już odczuwają skutki decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej, prawie 18% respondentów Bibby MSP Index zetknęło się ze spadkiem zainteresowania importem z Polski, a ponad 16% ma problem ze znalezieniem odbiorców swoich usług lub produktów za granicą.

Brytyjczycy również odczuwają konsekwencje brexitu. Branża handlu detalicznego w Wielkiej Brytanii odnotowała największy spadek obrotów w ciągu ostatnich 7 lat. Zeszłoroczne referendum pogorszyło kondycję brytyjskiego funta, przez co automatycznie wzrosły ceny importowanych towarów. Niestety pensje na Wyspach nie rosną równie szybko, jak zmienia się kurs funta, dlatego mieszkańcy Wielkiej Brytanii są bardziej ostrożni przy wydawaniu pieniędzy, co niestety może odbić się negatywnie na przedstawicielach polskiego sektora MŚP – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw obawiają się, że brexit prowadzi do utrzymania się niepewność na całym rynku europejskim i wpłynie negatywnie na kursy walut. Należy jednak zaznaczyć, że niewiele polskich firm z sektora MŚP jest związanych z Wielką Brytanią relacjami handlowymi, zaledwie 5% respondentów Bibby MSP Index deklaruje, że działa na brytyjskim rynku.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:

Data publikacji 28 czerwca 2017


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub