4 wskazówki, jak negocjować terminy płatności

Płynność finansowa

By Bibby Financial Services

18 kwi 2018

Negocjacje stanowią integralną część prowadzenia biznesu. Umiejętności negocjacyjne przydają się przy rozmowach o wynagrodzeniu, zmniejszeniu cen towarów lub usług czy przy określaniu terminów realizacji oraz płatności.

Jednym z czynników mających znaczny wpływ na kondycję firm jest płynność finansowa. Dobrze przeprowadzone negocjacje mogą usprawnić wpływ należności od partnera biznesowego i mieć pozytywny wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Mając trudności z zachowaniem ciągłości w obrocie należnościami, prowadzący swoje biznesy często decydują się na kredyt kupiecki. Jednak okazuje się, że negocjacje, jak i ustalenie warunków spłaty mogą być sporym wyzwaniem. Nie trudno zepsuć stosunki z partnerami, czy doprowadzić do zerwania umów – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.
Firma faktoringowa Bibby Financial Services zajmująca się finansowaniem przedsiębiorstw z sektora MŚP podpowiada, jak skutecznie negocjować terminy płatności.
Pamiętaj o biznesie partnera
Rozmawiając o terminach płatności warto zaproponować partnerowi rozwiązanie w postaci kredytu kupieckiego z bezpiecznym dla jego biznesu okresem spłaty. Negocjując, należy zapoznać się również z sytuacją finansową partnera biznesowego, zorientować się, czy jego kondycja pozwala na odroczenie płatności. W sytuacji, gdy faktura stanowi istotną część przychodu kontrahenta, jej opóźnienie może zaburzyć jego płynność finansową.
Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że partner finansowy, z którym negocjują, ma również swoje zobowiązania wobec pośredników, dostawców, jak i pracowników. Rozmawiając o długich terminach płatności, najlepiej wybrać stałego współpracownika, który ma do konkretnego przedsiębiorstwa zaufanie – dodaje Jerzy Dąbrowski.
Szczerość to podstawa
Kluczem do owocnych negocjacji jest wskazanie, z jakiego powodu zależy nam na przedłużeniu terminów płatności. Bardzo ważna jest szczerość oraz otwartość na dialog z partnerem biznesowym. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na dłuższym terminie płatności, powinien powiedzieć o tym przedsiębiorcy i zaproponować akceptowalne warunki dla obu stron.
Dodatkowe świadczenia
Przy negocjacjach warto zaproponować dodatkowe świadczenia w formie opustów i bonusów, które mogą okazać się „kartą przetargową” rozmów. Przedsiębiorca, chętniej przystanie na dłuższy termin zapłaty, gdy oferta będzie dla niego korzystna – dodaje Jerzy Dąbrowski.
Nie zapomnij o potwierdzeniu ustaleń
Spisanie ustaleń powinno być istotne dla starającego się o kredyt kupiecki, jak i firmy udzielającej pożyczki. Po zakończonych negocjacjach warto spisać podsumowanie rozmów, które zawiera warunki oraz zobowiązania obu stron.
Przedsiębiorcom, którzy borykają się z opóźnieniami płatności polecany jest faktoring. Gwarantuje on płynność finansową niwelując zatory płatnicze i optymalizuje czas otrzymania należności – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 0048 225 456 123

lub