Ożywienie w eksporcie?

Według wstępnych danych GUS w I kwartale 2015 r. eksport towarów z Polski osiągnął poziom 42,5 mld EUR i był wyższy niż przed rokiem o ponad 5 proc. Wyraźnie zmniejszył się eksport na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw, w tym do Rosji o 1/3. W tym czasie eksport do krajów Unii Europejskiej rósł w tempie przekraczającym 7 proc.

Tendencje rynkowe potwierdzają się również w grupie małych i średnich przedsiębiorstw będących klientami Bibby Financial Services.

Albowiem, podobnie jak na całym rynku, tak również w Bibby widać wyraźny wzrost liczby finansowanych faktoringiem transakcji eksportowych, aż o 133 proc. w II kwartale w stosunku do I kwartału 2015. Ponadto mocno wzrósł - z 9 do 20 proc. - udział faktoringu eksportowego w portfelu nowych klientów. – Faktoring eksportowy to mocna strona naszej firmy, ponieważ jesteśmy częścią Bibby Line Group, od ponad 200 lat związanej z handlem zagranicznym, zwłaszcza morskim – mówi Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services. – Dla eksportujących przedsiębiorców szczególnie ważny jest szeroki zasięg geograficzny: mamy 52 biura w 16 krajach na czterech kontynentach. To gwarancja znajomości lokalnych zwyczajów płatniczych, dostęp do danych finansowych lokalnych firm oraz łatwość monitorowania spływu należności.

Drugi kwartał 2015 roku był dla Bibby Financial Services zdecydowanie dobry. O 21 proc. wzrosły obroty faktoringowe, zaś o 65 proc. liczba podpisanych umów.

Odwrót niektórych firm z rynku rosyjskiego i nowe kontrakty na Zachodzie, miały ponadto wpływ m.in. na skłonność przedsiębiorców do zabezpieczania się przed ryzykiem. W Bibby Financial Services również wzrosło zainteresowanie faktoringiem bez regresu (pełnym): na koniec pierwszego półrocza 2015 roku odnotowano wzrost obrotów na tym produkcie o 47 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku. – To efekt uelastycznienia naszej oferty – wyjaśnia Jerzy Dąbrowski. – Dzięki współpracy z amerykańskim ubezpieczycielem HCC, możemy proponować klientom wyższe limity ubezpieczeniowe.

Data publikacji 16 lipca 2015

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:

Data publikacji 16 lipca 2015


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub