Historie naszych klientów. Jak faktoring pomógł im w zachowaniu płynności finansowej i rozwoju biznesu

Płynność finansowa

By Jerzy Dąbrowski

18 paź 2019

Transport, produkcja mebli i obróbka drewna, przetwórstwo mięsa, branża opakowaniowa, chemia i tworzywa sztuczne – klienci Bibby Financial Services mają różne biznesy, ale ich opinie o faktoringu często są bardzo podobne. Mówią, że nie tylko pozwala utrzymać płynność finansową, ale też umożliwia dynamiczniejszy rozwój firmy. Jak to możliwe?

Faktoring jako ostatnia deska ratunku dla firm z problemami finansowymi - to mit, w który wierzy coraz mniej przedsiębiorców. Na mapie narzędzi finansowania firmy faktoring przesunął się z obszarów peryferyjnych w kierunku centrum. Obecnie dyrektorzy finansowi znacznie chętniej korzystają z faktoringu jako sposobu na sfinansowanie rozwoju firmy. Także wtedy, gdy firma z różnych przyczyn nie ma zdolności kredytowej wymaganej przez bank.

Rabat za paliwo jest do zdobycia 

Jeden z naszych klientów rozwija firmę transportową w Gorzowie Wielkopolskim. Kiedy rozpoczął współpracę z Bibby Financial Services miał flotę 6 ciągników siodłowych z naczepami. Jego kierowcy wykonywali frachty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Problemem były długie terminy płatności. Odbiorcy wymagali faktur na 60 dni. Jak w takiej sytuacji znaleźć pieniądze na raty leasingowe, pensje kierowców i paliwo? To dlatego nasz klient zdecydował się na faktoring. Wybrał Bibby Financial Services, bo słyszał dobre opinie od innych przedsiębiorców w regionie. A ostatecznie przekonał go argument dotyczący rabatów za paliwo. Nasz doradca zasugerował, żeby porozmawiał ze swoim dostawcą paliwa o płatności gotówką. Okazało się, że przy takim zobowiązaniu, przedsiębiorca otrzyma spory rabat. I to w wysokości przekraczającej koszty faktoringu! Zadbawszy o płynność finansową swojej firmy, nasz klient zaczął pracować nad jej rozwojem. Po 2 latach rozbudował flotę o 3 zestawy, a po kolejnych 2 – miał już łącznie 15 pojazdów. Jego obroty wzrosły trzykrotnie.

W eksporcie trzeba być czujnym

Inny nasz klient, z okolic Nowego Sącza, odziedziczył rodzinną firmę produkującą meble tapicerowane. Firma dobrze sobie radziła na krajowym rynku, miała kilkunastu stałych odbiorców. Jednak dla naszego klienta to było za mało. On wychowywał się w czasach gwałtownego rozwoju Internetu, kiedy świat zdawał się być w zasięgu komputerowej klawiatury. Dlatego uznał, że firma koniecznie powinna zdobyć odbiorców zagranicznych. Jeździł na targi do Włoch, Francji i Hiszpanii, wysyłał oferty do Wielkiej Brytanii i Niemiec. Zainteresowanie było duże, ale pierwszy podpisany kontrakt okazał się fiaskiem. Odbiorca zapłacił zaliczkę, przyjął dostawę, po czym przestał odpowiadać na maile i telefony. Nasz klient nigdy nie zobaczył całej płatności za swoje krzesła w stylu empire. To podziałało na niego jak przysłowiowe wiadro zimnej wody. I zapoczątkowało relacje z Bibby Financial Services. Opinia, którą nasz klient wyrobił sobie o faktoringu, nie obejmowała wszystkich jego rodzajów. Do momentu spotkania z naszym doradcą, nie zdawał sobie sprawy z możliwości, jakie daje faktoring pełny (z regresem). Teraz korzysta z niego za każdym razem, kiedy wystawia fakturę zupełnie nowemu odbiorcy zagranicznemu. Oprócz zabezpieczenia płatności, zyskuje również cenne informacje na temat kontrahentów. Bibby Financial Services prowadzi dla niego tzw. biały wywiad gospodarczy.

Skąd wziąć pieniądze na granulat?

Takie pytanie zadawał sobie inny nasz klient, właściciel średniej wielkości firmy produkującej polietylenowe opakowania na kosmetyki. Jego odbiorcami były duże, międzynarodowe koncerny. Kiedy widział ich reklamy w telewizji, czuł się dumny, że te wszystkie kremy, balsamy i pasty do zębów są zapakowane w jego tuby. Jednak koncerny miały twardą politykę zakupową. Płatność po 90 dniach to była norma. Dla naszego klienta problemem nie był brak środków na zapłatę ZUS czy podatków, ale przede wszystkim - niemożność zakupu surowców do produkcji. Za granulat bowiem trzeba płacić gotówką lub w bardzo krótkim terminie, ponieważ w Europie jest niewielu producentów tego surowca. Dlatego również nasz klient, podobnie jak wielu innych przedsiębiorców z branży tworzyw sztucznych, zaczął korzystać z faktoringu. To pozwala mu na uzyskanie do 90 proc. wartości faktury w gotówce w 24 godziny po sprzedaży opakowań i po przesłaniu faktury do firmy faktoringowej. Teraz traktuje faktoring nie jako koło ratunkowe, lecz jako swego rodzaju motor napędzający rozwój firmy i atrakcyjną alternatywę dla kredytu obrotowego.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, któremu zależy na rozwoju firmy, nie opieraj się tylko na opiniach innych. Wyrób sobie własną. Skontaktuj się z Bibby Financial Services i porozmawiaj z nami o faktoringu. 

Podziel się tym artykułem z innymi:

Zobacz również nasze pozostałe teksty:


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub