pracownik

KoronaBilans MŚP

Czerwiec 2020 r.

Druga edycja ogólnopolskiego badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP” przeprowadzona na początku czerwca 2020 pokazuje, że przedsiębiorcy coraz optymistyczniej patrzą w przyszłość. Sektor MŚP zaczyna dostrzegać i odczuwać pozytywne skutki odmrożenia gospodarczego. Oczywiście, wciąż pojawia się obawa o spadek przychodów w najbliższych trzech miesiącach, ale firmy są gotowe na inwestowanie we własny rozwój. Zmniejszył się również odsetek firm, które myślą o redukcji etatów. Firmy gotowe są na inwestycje, ale też bardziej dbają o zabezpieczenie swoich finansów, dlatego szukają rozwiązań, które pozwolą im zadbać o płynność finansową. Dla nas to sygnał, że faktoring jest teraz szczególnie potrzebny.

 

Zobacz raport

pracownik

Najważniejsze wnioski z badania „KoronaBilans MŚP”:

  • Prawie co trzecia badana firma pozytywnie ocenia swoją bieżącą sytuację ekonomiczną.
  • 64,5% firm z sektora MŚP niepokoi się o malejące przychody w przyszłości.
  • Spadła liczba firm, które musiały częściowo zawiesić bądź całkowicie zamknąć działalność, co ma związek głównie z luzowaniem rządowych restrykcji.
  • Wzrosła natomiast liczba firm (z 60% do 69,5%) zmuszonych ograniczyć sprzedaż bądź produkcję.
  • Zwiększyło się grono firm, które w najbliższych trzech miesiącach planują przeznaczyć pieniądze na rozwój. W poprzednim badaniu zamierzało to zrobić 12,3%, a obecnie już 16,6% firm.

Czerwcowe wyniki „KoronaBilans MŚP” są porównywane do pierwszej edycji badania, które KRD przeprowadziło w maju.


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub