Firmy bez pieniędzy i rąk do pracy

Firmy bez pieniędzy i rąk do pracy

Polscy mali i średni przedsiębiorcy martwią się przede wszystkim o swoją bieżącą działalność. Nie interesują ich zagadnienia dyskutowane przez światowych przywódców i liderów opinii. Doskonale wiedzą, że bez płynności finansowej nie podejmą żadnej inwestycji unowocześniającej ich biznes, czy dostosowującej go do nowych wymogów prawnych. Dlatego za najważniejsze uważamy zapewnienie firmom finansowania i zabezpieczenie w sytuacji opóźnień w przepływach gotówki od kontrahentów – komentuje Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży Bibby Financial Services, spółki, która od 10 lat regularnie prowadzi badanie Bibby MSP Index.

 

Pytani o wyzwania na najbliższe 6 miesięcy przedsiębiorcy wskazywali głównie na:

  • utrzymanie płynności finansowej: 31 proc;
  • znalezienie ludzi do pracy: 29 proc.;
  • dostosowanie do zmian w prawie i rosnącej biurokracji: 23 proc.;
  • problem ze spadkiem sprzedaży i malejącym popytem: 22 proc.;
  • konieczność sprostania większym zamówieniom: 20 proc.

Pewne zróżnicowanie widać w poszczególnych branżach. O ile w firmach handlowych największe obawy budzi prognozowany spadek sprzedaży i mniejszy popyt, to w branżach budowlanej, produkcyjnej i transportowej najbardziej daje się we znaki brak odpowiednich pracowników.

 

Potrzebni ludzie, alerty klimatyczne na dalszym tle

 

Polskie MŚP w niedalekiej przyszłości czeka wiele wyzwań, związanych ze zmianami o charakterze globalnym. Wśród nich: konieczność transformacji energetycznej, spełnianie norm środowiskowych czy dostosowanie się do cyfrowych oczekiwań klientów, a co za tym idzie – zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Jednak to utrzymanie dobrych pracowników w firmie i znalezienie nowej, odpowiedniej kadry spędza sen z oczu przedsiębiorcom. Na te problemy wskazuje odpowiednio 44 proc. i 43 proc. badanych w ramach Bibby MSP Index. Kolejnym wyzwaniem na liście okazała się digitalizacja firmy: wspomniało o niej 14 proc.

- Te wyniki dobitnie pokazują, że debata o przyszłości polskich małych i średnich przedsiębiorstw jest potrzebna. Wielu przedsiębiorców jest zbyt zajętych codziennością: pomiędzy poszukiwaniem nowych odbiorców a monitorowaniem płatności u obecnych, trudno znaleźć czas na strategiczne refleksje. Dlatego wspieranie rozwoju firm to naszym zdaniem nie tylko dostarczanie finansowania w formie faktoringu, ale także inspirowanie do zmian. Kiedy zabezpieczona jest płynność finansowa, można spokojnie podejmować inwestycje – dodaje Tomasz Rodak.

Co ciekawe, aż 44 proc. badanych uważa, że ich firmy są dobrze przygotowane do nadchodzących wyzwań, a 43 proc. ocenia stan przygotowań jako umiarkowanie dobry. Jedynie 7 proc. przyznaje, że w ogóle nie są przygotowani.

 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem Bibby MSP Index.

Pozostałe raporty znajdziesz tutaj

16 listopada 2021


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub