Sektor MŚP nie jest przychylny nowym przepisom prawa

Rok 2018 roku obfituje w istotne dla przedsiębiorców zmiany ustawowe. Zalicza się do nich m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia, obniżkę stawki podatku CIT, ograniczenie handlu w niedzielę i Split Payment. Przedstawiciele polskiego sektora MŚP z ostrożnością podchodzą do oceny ewolucji przepisów – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Niepewność związana z nowymi regulacjami wskazywana jest przez 55,3% respondentów jako jeden z głównych czynników przeszkadzających w rozwoju firmy.

Ocena podwyżki płacy minimalnej

Blisko 17% zapytanych przedsiębiorców podczas 15. fali badania Bibby MSP Index odczuło skutki wprowadzenia wyższej stawki płacy minimalnej. Większość respondentów (67,1%) wskazało wyższe koszty zatrudnienia pracownika jako główny efekt tej regulacji. Co czwarty właściciel firmy zetknął się z wyższymi kosztami usług świadczonych przez zewnętrzne podmioty. Wyniki badania Bibby MSP Index obrazują, że 56% prowadzących biznes szukając rozwiązania na wzrastające koszty decyduje się na redukcję zatrudnienia.

Warto pamiętać, że podwyższenie płacy minimalnej wiąże się nie tylko ze wzrostem wynagrodzenia pracowników, ale także świadczeń z tym związanych. Mimo zmian w przepisach przedsiębiorcy deklarują, że poziom zatrudnienia utrzyma się w najbliższych 6 miesiącach na podobnym poziomie. Ponad połowa organizacji zamierza zredukować pozostałe koszty pracownicze – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Stosunek do innych zmian w przepisach

W badaniu zebrano opinie polskich przedsiębiorców także na temat obniżenia stawki podatku CIT dla najmniej zarabiających firm. Prawie 17% przedsiębiorstw objętych badaniem może skorzystać z tej obniżki. Zdaniem większości respondentów (ponad 65,3%) zmiana ta pomaga w finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

Przepisy przewidują obniżenie stawki podatku CIT z 15 do 9 proc. dla organizacji zarabiających do 1,2 mln EUR rocznych przychodów. Dla firm jest to zdecydowanie korzystne rozwiązanie, ponieważ bezpośrednio wpływa na możliwości rozwoju – uzupełnia Jerzy Dąbrowski. Oczywiście nie możemy również zapomnieć o RODO, którego zastosowanie od 25.05 br. stało się obligatoryjne. Jest to duża ewolucja dla przedsiębiorców, którzy muszą przykładać jeszcze większą uwagę do ochrony danych osobowych w swoich firmach. Pamiętajmy, że za naruszenie przez przedsiębiorcę przepisów RODO będzie groziło nałożenie wysokiej kary finansowej. Nawet do 20 mln euro lub 4 proc. wartości rocznego światowego obrotu przedsiębiorstwa - dodaje.

Kolejna zmiana wprowadzona w marcu br. dotyczy zakazu handlu w niedzielę. Ponad 37% respondentów uważa, że utrudnia on działalność ich przedsiębiorstwa. 34% sugeruje, że będzie miał on negatywny wpływ na ich działalność w najbliższych latach.

Od 1 lipca zastosowanie będą miały przepisy, dające możliwość regulowania płatności za faktury w mechanizmie tzw. Split Payment. Z określeniem tym zetknęło się blisko 62% badanych. Prawie 40% z nich uważa, że Split Payment wpłynie na przyśpieszenie przepływu gotówki w gospodarce. Niepokój przed Podzieloną Płatnością odczuwa co drugi przedsiębiorca. Największe obawy budzi możliwość utraty płynności finansowej oraz zwiększone ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych.

Data publikacji 6 lipca 2018

Podziel się tym artykułem z innymi:

Data publikacji 6 lipca 2018


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub