Faktoring Online. Wygodny sposób na zarządzanie swoimi należnościami przez Internet.

Płynność finansowa

By Bibby Financial Services

08 lip 2019

Gdy przedsiębiorcy zależy na możliwie najwygodniejszym zarządzaniu swoimi należnościami, warto mieć elektroniczny dostęp do faktur. Pozwala to zarządzać swoim biznesem z dowolnego miejsca na świecie.

Wiele osób szuka informacji o tym, czym właściwie jest faktoring online. Gdy przedsiębiorcy zależy na możliwie najwygodniejszym zarządzaniu swoimi należnościami, warto mieć elektroniczny dostęp do faktur. Pozwala to zarządzać swoim biznesem z dowolnego miejsca na świecie. Jednak czy usprawnienia technologiczne i faktoring online są antidotum na problemy przedsiębiorstwa? Komu właściwie dedykowany jest faktoring online?

Faktoring online. Zarządzanie przez Internet.

Sam faktoring jako usługa pozabankowego finansowania przedsiębiorstwa jest przedsiębiorcom dobrze znany - 93% przedsiębiorców słyszało o usługach faktoringowych (Bibby MSP Index, marzec 2019). Główną korzyścią usług faktoringowych jest według przedsiębiorców poprawa płynności finansowej. Dzieje się tak, ponieważ nawet jeśli na fakturze widnieje długi termin płatności, przedsiębiorca otrzymuje pieniądze za sprzedany produkt lub wykonaną usługę niemal natychmiast po przekazaniu dokumentów do firmy faktoringowej na koncie. Faktoring online usprawnia cały proces, ponieważ umożliwia przedsiębiorcy zgłaszanie faktur drogą elektroniczną, a następnie śledzenie płatności z dowolnego miejsca.

Faktoring. Komu właściwie jest dedykowany?

Niektóre firmy nie rozważają skorzystania z faktoringu, ponieważ wierzą, że jest on dedykowany dużym firmom, wiąże się z windykacją lub dużo kosztuje. Jednak bardziej dotkliwy dla firmy może okazać się brak płynności finansowej, który uniemożliwia jej rozwój oraz realne konkurowanie z firmami o podobnych usługach. Ponadto, współpraca z faktorem może uchronić firmę od potrzeby korzystania z usług windykacyjnych. Dzieje się tak, dzięki dokładnej analizie kontrahentów, którą przeprowadza każdy faktor przed udzieleniem firmie finansowania. Jeśli z jakiegoś powodu któryś z partnerów biznesowych przedsiębiorcy będzie wzbudzać wątpliwości, właściciel firmy zostanie o tym poinformowany i będzie mógł podjąć odpowiednie kroki, aby uchronić się przed ewentualnymi zatorami płatniczymi.

Rozwój firmy. Wyjście z walki o byt.

Gdy posiadanie firmy wiąże się dla przedsiębiorcy z codzienną walką o byt, z pewnością jest to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Przedsiębiorstwo, aby się rozwijało, musi być realną konkurencją dla firm o podobnym profilu, ponieważ według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mikro i małe przedsiębiorstwa stanowią aż 99% przedsiębiorstw w Polsce. Dowodzi to, że posiadanie własnej firmy jest sportem iście wyczynowym. Jak ważny jest rozwój firmy pokazują kolejne statystyki Bibby MSP Index - jedynie 37% przedsiębiorców potwierdza, że ich firma korzysta z innowacji. Najczęściej chodzi o:

  • innowacje technologiczne (jak zakup nowego oprogramowania dla firmy),
  • procesowe (jak stosowanie nowoczesnych metod produkcji),
  • ·oraz produktowe (np. doskonalenie produktów z oferty).

W dobie szerokiej gamy pożyczek pozabankowych, większość firm rzadko korzysta z dofinansowania zewnętrznego, wybierając najczęściej środki własne jako źródło finansowania. Więcej o źródłach finansowania biznesu można przeczytać tutaj: /o-nas/wiedza-i-aktualnosci/artykuly/2018/5-sposobow-finansowania-biznesu

Czy faktoring jest dla mnie?

Istotną zaletą faktoringu jest jego elastyczność - poszczególne rodzaje faktoringu (faktoring z regresem, faktoring bez regresu, faktoring eksportowy, faktoring dla małych firm, faktoring dla transportu) pozwalają na dobranie usługi na miarę potrzeb firmy. Konsekwencją dużej konkurencji na rynku MŚP jest konieczność inwestycji, które w dłuższej perspektywie nie są możliwe do zrealizowania wyłącznie za pomocą środków własnych. Firma, które chce się rozwijać oraz konkurować z “grubymi rybami” w branży, potrzebuje wsparcia. Dlatego faktoring jest usługą, którą poleca się firmom z dużymi marzeniami, którym nie wystarczy jedynie przetrwanie na rynku.

 

Podziel się tym artykułem z innymi:


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub