Rodzaje faktoringu - który wybrać?

Blog

By Bibby Financial Services

05 lut 2018

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na różne usługi finansowe, które pomagają w skutecznym prowadzeniu firmy. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje faktoring, który poprawia płynność finansową każdej firmy. To jednocześnie wiele usług dodatkowych pomagających w zarządzaniu należnościami w firmie. Żeby jednak faktoring przynosił prawdziwe korzyści, powinniśmy wybrać optymalnie, ofertę sprawdzonego partnera biznesowego, jakim jest Bibby Financial Services.

Przed wyborem usługi faktoringu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki będzie dla nas najlepszy. Czy będzie to faktoring pełny (inaczej faktoring właściwy, bez regresu) czy faktoring niepełny (z regresem)? Takie dwie formy finansowania należności handlowych wykazują konkretne różnice, jakie wpływają na przyszłe działania. Przede wszystkim chodzi o lokowanie ryzyka niewypłacalności odbiorców. To niezwykle ważne zagadnienia, które warunkują zarządzanie portfelem należności firmy, w szczególności zaś optymalizacją ryzyka współpracy z kontrahentami. Firma Bibby Financial Service oferuje dla Państwa różne rodzaje faktoringu, między innymi faktoring pełny i niepełny, więc można wybrać najlepsze rozwiązanie. Przyjrzyjmy się teraz bliżej tym pojęciom.

 Faktoring pełny polega na przejęciu przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów, których obowiązuje umowa faktoringu. Tak się dzieje dzięki zabezpieczeniu należności przez samego faktora. To rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo finansowe, nawet, gdy kontrahent jest niewypłacalny. Dzięki temu klient firmy faktoringowej eliminuje ryzyko braku zapłaty przez odbiorców za wykonaną usługę lub dostarczony towar.

 Inaczej to działa, jak zdecydujemy się na faktoring niepełny. W tej sytuacji faktor wykupuje należności, ale nie przejmuje ryzyka niewypłacalności odbiorców swojego klienta. Oznacza to, że odpowiedzialność za wypłacalność kontrahentów spada na klienta. W konsekwencji, gdy nie ma płatności ze strony odbiorcy, klient powinien zwrócić faktorowi zaliczkę, jaka została wypłacona przez wykup należności. Ten termin na zwrot zaliczki nazywa się okresem regresu, najczęściej wynosi nawet do 60 dni.

 Na jaki zdecydować się faktoring? Czy faktoring pełny będzie lepszy, a może niepełny spełni pokładane w nim nadzieje? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, jednakże można wymienić kilka spraw, które pomogą w odpowiednim wyborze. Ważna jest znajomość branży i rynków zbytu, podobnie doświadczenie firmy ze współpracy z partnerami biznesowymi. Wiele osób o tym zapomina, ale trzeba zwracać uwagę na to, z jakiego kraju pochodzi firmy, z którą współpracujemy. Z dodatkowych, ale równie ważnych informacji trzeba znać strukturę portfela niezależności, jak i wziąć pod uwagę to, na jakie ryzyko jesteśmy w stanie się zdecydować. Zdajemy sobie sprawę, że te zagadnienia mogą sprawiać trudność, z tego względu w Bibby Financial Service dokładamy wszelkich starań, aby wybór był optymalny, poprzedzony długim namysłem, przynoszącym największe korzyści.

 Podsumowując, faktoring pełny to doskonałe rozwiązanie dla firmy, jaka pragnie szybko i bez zbędnej zwłoki uzyskać gotówkę za sprzedaż swoich towarów lub usług. Ponadto chce mieć pewność, że będzie zabezpieczona przed ryzykiem niewypłacalności swoich odbiorców. Ta gwarancja, że uzyskamy należne nam pieniądze jest bardzo ważna, od niej bowiem w wielkim stopniu zależy, w jakiej kondycji będzie nasza firma.

 

Faktoring niepełny to najczęściej wykorzystywana forma finansowania należności na rodzimym rynku. Rozwiązanie to jest najbardziej rozsądne, jeśli mamy grono stałych, zaufanych partnerów handlowych. Chociaż faktor nie odpowiada, jak w poprzednim przypadku, za wypłacalność odbiorców swojego klienta, to wspiera go w zakresie tak zwanej miękkiej windykacji. Jedno, jak i drugie rozwiązanie zapewnia wymierne korzyści.


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub