Próba wyłudzenia towaru przez zagranicznych odbiorców

Kolejna próba wyłudzenia towaru przez zagranicznych odbiorców

Coraz więcej firm zgłasza kradzież tożsamości. "European Distribution Fraud" to oszustwo polegające na podszywaniu się pod legalnie działającą firmę. Ostatni taki przypadek odnotowany przez firmę faktoringową Bibby Financial Services dotyczył osób podających się za pracowników spółki z grupy Auchan - B.D.M.S Distribution.

W ostatnich tygodniach Bibby Financial Services odnotowało aż pięć prób wyłudzenia towaru od polskich przedsiębiorców. Oszuści stosują metodę kradzieży tożsamości i podają się za pracownika powszechnie znanej firmy, negocjują zakup dużej partii towaru oczekując odroczonego terminu płatności. Co ciekawe, doradzają nawet skorzystanie z faktoringu czy ubezpieczenia należności, jeśli przedsiębiorca ma wątpliwości co do wydłużonego terminu płatności i warunków współpracy.

Niekiedy proceder oszustwa prowadzony jest na wyjątkowo rozległą skalę. Jeden z klientów Bibby Financial Services, firma zajmująca się sprzedażą końcówek magazynowych produktów non-food z hipermarketów, poznał potencjalnych odbiorców podczas targów w Niemczech. Przedstawili się oni jako pracownicy firmy B.D.M.S Distribution z grupy Auchan. Negocjacje trwały ponad 3 miesiące. Klient obawiał się, że nie będzie w stanie sam sfinansować dużego zamówienia na długi termin płatności (60 dni). Widząc obawy dostawcy rzekomy przedstawiciel Auchan zaproponował, aby ubezpieczył należności w Euler Hermes i skorzystał z finansowania faktoringowego. Wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie i nic nie wzbudzało podejrzeń

- Klient niczego się nie spodziewał. Dopiero nasza dociekliwość przy weryfikacji kontrahenta pozwoliła na ujawnienie oszustwa – mówi Magdalena Martynowska-Brewczak, Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu Bibby Financial Services. – Klient w związku z wydłużonym terminem płatności, zdecydował się na faktoring i ubezpieczenie pierwszej dostawy. To była dobra decyzja, ponieważ weryfikując kontrahenta, sprawdziliśmy m.in. datę rejestracji domeny tej firmy. Okazało się, że była ona zarejestrowana zaledwie miesiąc przed pierwszym kontaktem z naszym klientem. Było to alarmujące. Auchan działa na rynku od wielu lat, dziwne więc, że spółka z jej grupy miała tak „świeżą” domenę... Skontaktowaliśmy się bezpośrednio z centralą Auchan, która potwierdziła, że ich tożsamość została skradziona. Sprawa została skierowana do organów ścigania. 

Podobne sytuacje miały miejsce również w innych branżach, m.in. w branży odzieżowej. Inny klient Bibby Financial Services, producent bielizny, spotkał się z potencjalnym kontrahentem, przedstawicielem dużej firmy brytyjskiej, w celu zaprezentowania swojej oferty. Kontrahent przyleciał z Wielkiej Brytanii, żeby wszystko sprawdzić i zamówić wybrane modele. Spotkanie było owocne i doszło do porozumienia obu stron. Mimo to, po wizycie zagraniczny odbiorca zaczął nalegać na szybszą wysyłkę, aby jeszcze raz sprawdzić jakość towaru. Było to niezgodne z wcześniej ustalonym planem, ale biorąc pod uwagę znaną markę kontrahenta, nikt nie spodziewał się oszustwa. Dopiero weryfikacja na etapie procesowania transakcji ujawniła oszustwo. W dokumentach przesłanych przez potencjalnego klienta znalazła się literówka w nazwie firmy, pod którą podszyli się oszuści. W ich wersji brakowało litery ‘s’ – co na pierwszy rzut oka było niezauważalne. 

European Distribution Fraud to coraz częstszy sposób wyłudzania towaru, dlatego przed sfinalizowaniem transakcji należy dokładnie sprawdzić kontrahenta. Firmy faktoringowe są w takich sytuacjach skuteczniejsze niż służby księgowe czy działy handlowe MŚP. Jak widać, nawet bezpośredni kontakt na targach, czy spotkanie w firmie, nie gwarantuje poprawnej weryfikacji. We wszystkich tych przypadkach oszuści korzystali z domeny, która wyglądała identycznie jak oficjalna strona internetowa firmy, różniła się zalewie jedną literą w nazwie lub datą rejestracji. Oszuści są coraz sprytniejsi, dlatego również formy zabezpieczania ryzyka w handlu zagranicznym powinny mieć profesjonalny charakter.

12 września 2019


kontakt

Masz pytania? Zadzwoń 800 224 229

lub