Raport Global Business Monitor 2023
Quarter 3, 2023
Pandemia w znacznym stopniu zmieniła krajobraz gospodarczy na całym świecie. Jej skutki odczuwamy do dziś, dodatkowo spotęgowane kryzysem wywołanym konfliktem zbrojnym w Europie. Obecnie największym wyzwaniem dla wszystkich firm jest utrzymanie płynności finansowej, a sytuacja jest niewątpliwie trudniejsza dla sektora MŚP. Co czwarty przedsiębiorca (42%) twierdzi, że warunki ekonomiczne są obecnie gorsze niż w czasie pandemii, a ponad połowa (51%) zmaga się z opóźnionymi płatnościami. Jedna trzecia z nich spisała na straty nieściągalne długi skumulowane w ciągu ostatniego roku.

Aby dowiedzieć się, w jakim stopniu dzisiejsze otoczenie wpływa na MŚP w różnych regionach, w drugim kwartale 2023 roku rozmawialiśmy z ponad 1800 właścicielami firm i decydentami z 9 krajów z Europy i Azji. Wyniki opracowaliśmy i przygotowaliśmy w formie raportu.
Raport zawiera kluczowe wyniki dla MŚP w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach, Słowacji, Holandii, Irlandii i Singapurze w obszarach:
- Przewidywania przedsiębiorców w kontekście przyszłości
- Największe wyzwania MŚP
- Inwestycje
- Płynność finansowa
- Finansowanie

Dlaczego MŚP sięgają po finansowanie zewnętrzne?
- W sumie 27% MŚP planuje korzystać z zewnętrznego finansowania w celu wspierania codziennej działalności.
- Prawie połowa (46%) MŚP na rynkach międzynarodowych twierdzi, że od czasu pandemii Covid-19 bardziej prawdopodobne jest, że skorzysta z jakiejś formy finansowania od strony trzeciej.
- Finansowania w strefie euro najbardziej potrzebują: Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia.
Po więcej informacji na temat sytuacji MŚP w poszczególnych krajach sięgnij po pełny raport.

“Dziś właściciele firm stają w obliczu kryzysu związanego z kosztami prowadzenia działalności na dwóch frontach: z jednej strony są to znacząco wyższe koszty, a z drugiej polityka pieniężna, wykorzystywana w celu rozwiązania tego głównego problemu. To, że tak wielu przedsiębiorców jest optymistycznie nastawionych do własnych perspektyw pomimo tych wyzwań, jest dowodem na pomysłowość i determinację właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw na całym świecie.”Jonathan Andrew, CEO Bibby Financial Services
Wyzwania i zagrożenia dla MŚP na świecie
- Największe wyzwania według badanych firm to: rosnąca inflacja (55%), ceny energii (49%) oraz niepewność na rynku międzynarodowym (28%).
- Co czwarte przedsiębiorstwo z sektora MŚP uważa, że globalne warunki gospodarcze są obecnie gorsze niż podczas pandemii.
- Najbardziej dotknięte kraje to Niemcy i Wielka Brytania, w których odnotowano niewypłacalność dostawców na poziomie 38%.
Plany inwestycyjne firm
- Pomimo trudnych realiów gospodarczych, większość MŚP na rynkach międzynarodowych spodziewa się inwestować w rozwój.
- Prawie dziewięć na dziesięć firm (89%) zainwestuje w tym roku w wydajność produkcyjną.
- Najwięcej planują inwestować firmy w Wielkiej Brytanii, a najmniej w Czechach.
Płynność finansowa kluczowym czynnikiem
- Ponad jedna czwarta badanych firm (26%) twierdzi, że nie ma płynności finansowej potrzebnej do rozwoju, a 10% zauważa braki w kapitale obrotowym.
- Obecnie 29% MŚP boryka się z nieuregulowanymi fakturami, których średnia wartość sięga do 10 000 EUR (50 000 PLN).
Liderzy biznesowi, gotowi na wyzwania przyszłości
- Ponad 8 na 10 firm deklaruje, że czuje się pewnie co do perspektyw swojej firmy w tym roku.
- Nawet w budownictwie, które jest najmniej optymistycznym z sektorów objętych raportem, 83% MŚP wydaje się optymistycznie patrzeć na swoje możliwości.
- Najbardziej pozytywnie nastawieni są przedsiębiorcy z Niemiec i Irlandii.
BEZPŁATNA KONSULTACJA
Dzięki naszemu finansowaniu Twoja firma nabierze rozpędu.
Dowiedz się na czym polega bezpieczne wsparcie finansowe od Bibby Financial Services.
Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji online >Metodologia badania:
Raport “Rozwój w chaosie: jak sobie radzą MŚP na świecie? Global Business Monitor 2023” został przygotowany na zlecenie Bibby Financial Services Ltd.Raport prezentuje sytuację finansową małych i średnich przedsiębiorstw przedsiębiorstw (MŚP) oraz kluczowe wyzwania i możliwości w zakresie praktyk płatniczych w Europie i Azji. Około 1800 właścicieli i decydentów z MŚP zostało przebadanych w dziewięciu krajach (Czechy, Francja Niemcy, Holandia, Polska, Irlandia, Singapur, Słowacja, Wielka Brytania). Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) w II kwartale 2023 roku przez agencję badawczą Critical Research.