Global Business Monitor 2019

Niezależne międzynarodowe badanie przedstawiające sytuację MŚP z całego świata
W badaniu przeprowadzonym przez Bibby Financial Services wzięło udział 2300 małych i średnich firm z 13 krajów: Kanada, USA, Irlandia, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Francja, Niemcy, Polska, Czechy, Słowacja, Hongkong i Singapur.
Raport przedstawia opinie właścicieli i kadry kierowniczej MŚP z sektorów: produkcji, budownictwa, handlu hurtowego, transportu i usług.
Badanie Global Business Monitor miało za zadanie przeanalizować obecną sytuację rynkową MŚP. Obejmowało kwestie związane z: oczekiwaniami sprzedażowymi, gospodarką krajową i światową, dostępem do finansowania i wyzwaniami biznesowymi na następny rok. Dodatkowo raport przedstawia przyczyny problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy, którzy chcą utrzymać płynność finansową.
Pobierz raport dotyczący Polski, aby dowiedzieć się, gdzie MŚP widzą nowe możliwości i wyzwania na nadchodzący rok.
Wnioski
- Zaufanie MŚP do rynków lokalnych spadło z 54% w 2017 r. do 48% w 2019 r.;
- Co trzecia firma zmaga się z problemem płynności finansowej;
- Ponad dwie piąte MŚP ma trudności z terminowym odzyskiwaniem płatności od klientów;
- 53% polskich MŚP spodziewa się wzrostu sprzedaży w ciągu najbliższych 12 miesięcy;
- 71% polskich firm uczestniczących w badaniu liczy na pozyskanie nowych klientów, a zaledwie 6% wzrost sprzedaży wiąże z rozpoczęciem eksportu;
“MŚP na całym świecie przyzwyczajają się do globalnej niepewności. Mimo to, wiele z nich bierze sprawy w swoje ręce i inwestuje w rozwój, chcąc wykorzystywać nowe możliwości.”
David Postings, GLOBAL CHIEF EXECUTIVE, BIBBY FINANCIAL SERVICES

Nastroje biznesowe MŚP
Raport wykazał, że zaufanie małych i średnich przedsiębiorców do globalnej gospodarki zmalało o pięć punktów do 63,66. Mimo niestabilnej gospodarki, MŚP mają dalej silne ambicje rozwojowe. Oznacza to, że handel krajowy ma obecnie większe znaczenie niż handel międzynarodowy.

Wyzwania biznesowe
Małe i średnie przedsiębiorstwa na całym świecie walczą o dostęp do gotówki, której potrzebują, aby przyspieszyć rozwój działalności. Według jednej trzeciej badanych, utrzymanie płynności finansowej jest największym wyzwaniem dla MŚP. Dla ponad dwóch piątych przedstawicieli MŚP jedną z głównych przyczyn problemów finansowych jest opóźniona płatność od klientów.

Światowy handel
86% badanych MŚP prowadzi działalność na rynku krajowym. W handlu zagranicznym: 28% firm eksportuje, a 20% importuje. Singapur ma najwyższy odsetek MŚP importujących (41%), podczas gdy Hongkong ma najwyższy odsetek MŚP eksportujących (48%).

Dostęp do finansowania dla MŚP
Co trzecia z ankietowanych firm stwierdziła, że możliwości finansowania dla małych firm są doskonałe lub dobre. Około jedna trzecia MŚP korzysta obecnie z finansowania zewnętrznego. Tymczasem co piąty badany został odrzucony na etapie wnioskowania o finansowanie.

Praktyki płatnicze
Badanie pokazuje, że monitorowanie płatności i upominanie się o zapłatę od klientów jest wyzwaniem dla wielu MŚP, które chcą poprawić swoją płynność finansową. W 2019 roku 31% MŚP doświadczyło problemów ze ściągnięciem długu, co jest niewielką poprawą w porównaniu z 2017 r., w którym to 35% badanych miało problem z windykacją długów. 44% ankietowanych, uważa, że problem nierzetelnych kontrahentów i brak zapłaty faktur na czas, wpływa negatywnie na wzrost i marżę zysku.