Bibby MSP Index - marzec 2019

Bibby MSP Index - marzec 2019

Quarter 2, 2019
Bibby MSP Index

Bibby MSP Index - marzec 2019

W marcu tego roku przeprowadziliśmy 17 falę badania Bibby MSP Index. Badanie realizujemy cyklicznie już od 8 lat, sprawdzając nastroje wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Pozyskujemy w ten sposób informację na temat aktualnej oceny sytuacji ekonomicznej firm i koniunktury gospodarczej.

Z najnowszej edycji badania wynika, że wśród przedsiębiorców panuje umiarkowany optymizm. Wskaźnik Bibby MSP Index utrzymuje się na poziomie powyżej 50 punktów, mimo że odnotowano jego spadek o 2,3 pkt. w stosunku do poprzedniego badania. Wiele firm obawia się zmieniających się przepisów i regulacji prawnych, a także zmniejszenia poziomu sprzedaży. Za spadek wskaźnika Bibby MSP Index odpowiada głównie sytuacja w branży transportowej jednak pogorszenie wskaźników odnotowano w przypadku pozostałych branż z wyjątkiem budownictwa.

Bibby MSP Index - XVII fala
Bibby MSP Index

Najważniejsze wnioski z badania Bibby MSP Index

  • Wskaźnik BIBBY MSP Index przyjmuje obecnie wartość 54,3 pkt., co oznacza spadek w stosunku do poprzedniej fali badania o 2,2 pkt. W porównaniu z poprzednią falą badania największy spadek odnotowano w obszarze zamówień i sprzedaży.
  • 62% firm spotyka się z problemem opóźnionych płatności. Zdaniem przedsiębiorców, zwłaszcza tych z branży handlowej, sytuacja w ostatnim czasie uległa pod tym względem pogorszeniu.
  • Przedsiębiorcy częściej spodziewają się również poprawy niż pogorszenia jeśli chodzi o: poziom zatrudnienia, sprzedaż, wydatki na inwestycje. Głównym problemem, z którym obecnie borykają się firmy jest niepewność związana z nowymi regulacjami prawno-podatkowymi.
  • 93% przedsiębiorców słyszało o usługach faktoringowych. Obecnie z faktoringu korzysta 13% badanych firm.
Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Blog

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Blog

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Blog

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.