linia produkcyjna

Upadłości i restrukturyzacje firm w Polsce w 2019 r.

Quarter 1, 2020
spawacz

Raport upadłości i restrukturyzacje w Polsce w 2019 r.

Raport przygotowany przez ubezpieczyciela należności Coface w oparciu o daty wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości z 2019 roku. Analizowane są zarówno całkowite liczby upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych, jak i sytuacja w poszczególnych branżach. Dodatkowo eksperci Coface prognozują zmiany na kolejne miesiące oraz oceniają ryzyko w określonych grupach firm.

Dowiedz się więcej
plac budowy

Najważniejsze wnioski z raportu:

  • Zgodnie z przewidywaniami analityków Coface w 2019 r. liczba upadłości oraz restrukturyzacji w Polsce odczuwalnie wzrosła o 4,5% w porównaniu z rokiem 2018.
  • 56% wszystkich postępowań stanowiły ogłoszenia upadłości.
  • W branży transportowej zanotowano 30% wzrost upadłości, a w perspektywie 2 lat wzrost wyniósł aż 83%. Liczba postanowień zwiększyła się o 38% w rolnictwie i leśnictwie.
  • Warto zwrócić uwagę na poprawę w branży budowlanej. Tam liczba upadłości i restrukturyzacji zmniejszyła się o 12% - jest to wynik o połowę niższy, w stosunku do rekordowego roku 2012, gdy ¼ postanowień dotyczyła właśnie tej branży.
  • Wciąż rośnie liczba przyspieszonych postępowań układowych - stanowi ona obecnie 67% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych.
Pobierz raport
Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Artykuły

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Artykuły

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Artykuły

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.