laptop

Raport Euletr Hermes Analiza branż po I kw. 2020 r.

Quarter 2, 2020
zajezdnia kolejowa

Płynność finansowa, kondycja firm oraz perspektywy rynkowe

Eksperci Euler Hermes przeanalizowali ponad 400 tysięcy przedsiębiorstw z różnych branż pod kątem rozliczeń. Raport przynosi wiedzę o płynności finansowej, kondycji firm i perspektywach rynkowych w branżach: spożywczej, handlu detalicznym, produkcji i dystrybucji materiałów budowlanych, transporcie drogowym, usługach, farmacji, sektorze kosmetyczno – higienicznym, branży tekstylnej i obuwniczej, stalowej, AGD, RTV, opakowaniowej, meblarskiej i części motoryzacyjnych.

Pobierz raport
plac budowy

Najważniejsze wnioski z badania

  • Jeszcze przed epidemią niewypłacalność dotykała wielu firm, pomimo wzrostu gospodarczego. Eksperci Euler Hermes przyczynę tego stanu rzeczy upatrują w niskiej rentowności polskich firm.
  • Na trudną sytuację firm w przemyśle nałożył się jeszcze efekt epidemii. Stało się to widoczne już w marcowym odczynie PMI (rekordowo niski poziom 42,4 pkt, nienotowany od kryzysu w 2008 r.).
  • Wiele branż odczuje zmniejszenie siły nabywczej konsumentów – zmiany na rynku pracy, wzrost bezrobocia – trend powrotu konsumentów do tańszych produktów i generalnie priorytetu ceny. Szczególnie wyraźne stanie się to w branżach spożywczej, usługowej.
  • Zagrożenia upadłością w branżach, które szczególnie ucierpiały na skutek kwarantanny, głównie: usługi (gastronomia, turystyka, eventy, beauty), tekstylia i obuwie, produkcja mebli.
Pobierz raport
Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Artykuły

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Artykuły

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Artykuły

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.