żurawie

Restrukturyzacje w Polsce.

Quarter 1, 2019
żurawie

Restrukturyzacje w Polsce. Raport roczny za 2018 r.

Próba podsumowania trzech lat funkcjonowania prawa restrukturyzacyjnego musi wypadać na korzyść nowej ustawy. 263 zawartych w tych trzech latach układów to wielokrotnie więcej niż podczas wszystkich poprzednich lat obowiązywania prawa upadłościowego i naprawczego. Efektywność nowych rozwiązań w dużym stopniu pomaga zrekompensować niewydolność sądów spowodowaną upadłościami konsumenckimi. Rynek powoli przyswaja sobie nowe rozwiązania i w efekcie przeciętne postępowanie restrukturyzacyjne zaczyna się na dużo wcześniejszym wstępie kłopotów dłużnika. Dalsze postępy w restrukturyzacji zależeć będą od sprawności sądów i uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych – czyli cyfryzacji postępowań restrukturyzacyjnych.

Raport SpotData i Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. źródło spotdata.pl

Pobierz
żurawie

Wpływ otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego na umowę faktoringu

Z prawnego punktu widzenia faktoring polega na nabyciu przez faktora określonych wierzytelności przysługujących przedsiębiorcy-faktorantowi (z tytułu prowadzonej działalności), w zamian za określoną kwotę odpowiadającą wierzytelności (pomniejszoną o prowizję faktora). Umowa faktoringu jest klasyfikowana jako nienazwana umowa handlowa o charakterze konsensualnym, wzajemnym i odpłatnym. Struktura faktoringu z reguły opiera się na umowie ramowej (postanowienia ogólne) oraz wielu umowach szczegółowych (konkretyzuje prawa i obowiązki stron w zakresie konkretnej wierzytelności).

Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Artykuły

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Artykuły

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Artykuły

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.