produkcja

Megatrendy zmieniające przemysł.

Quarter 2, 2019
cyfryzacja

Jakie są światowe trendy w przemyśle?

Technologia idzie do przodu i świat zmienia się w zawrotnym tempie. Dotyczy to również sektora przemysłowego. Jakie są aktualne trendy w przemyśle i jak na ich tle wypadają polskie przedsiębiorstwa?

Polskie firmy w najbliższym czasie będą musiały zmierzyć się z trzema wyzwaniami.

Pierwszym z nim są regulacje środowiskowe. Transformacja klimatyczna objąć powinna inwestycje w odnawialne źródła energii, zwiększenie efektywności energetycznej czy rewolucję opakowań i przystosowanie do szerzącego się trendu zero waste.

Drugim jest cyfryzacja i digitalizacja. Transformacja cyfrowa oznacza m.in. zwiększenie roli przetwarzania danych oraz rozwój w zakresie automatyzacji maszyn.

Trzecie wyzwanie to unowocześnienie organizacyjne. Transformacja organizacyjna dotyczyć powinna digitalizacji transakcji, skracania łańcuchów dostaw czy inwestycji w nowe modele biznesowe.

pracownicy

Wnioski z raportu

Według raportu „Megatrendy zmieniające przemysł” opublikowanego przez SpotData, centrum danych i analiz Bonnier Business Polska wraz z innogy Polska, polski przemysł jest lepiej przygotowany na zmiany globalne pod względem organizacyjnym niż technologicznym.

Z jednej strony polskie firmy coraz częściej inwestują w nowe rozwiązania i ich gotowość na transformację jest wysoka. Z drugiej jednak - najnowsze technologie (energetyczne czy cyfrowe) nie są stosowane w kraju na dużą skalę.

Wyzwania są zatem niemałe. Przedsiębiorstwa przemysłowe wykazują jednak wysoką zdolność adaptacji do zmian, więc i do dzisiejszych wyzwań, choć dużych, również powinny się dostosować.

Pobierz raport
Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Blog

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Blog

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Blog

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.