Megatrendy zmieniające przemysł.

Jakie są światowe trendy w przemyśle?
Technologia idzie do przodu i świat zmienia się w zawrotnym tempie. Dotyczy to również sektora przemysłowego. Jakie są aktualne trendy w przemyśle i jak na ich tle wypadają polskie przedsiębiorstwa?
Polskie firmy w najbliższym czasie będą musiały zmierzyć się z trzema wyzwaniami.
Pierwszym z nim są regulacje środowiskowe. Transformacja klimatyczna objąć powinna inwestycje w odnawialne źródła energii, zwiększenie efektywności energetycznej czy rewolucję opakowań i przystosowanie do szerzącego się trendu zero waste.
Drugim jest cyfryzacja i digitalizacja. Transformacja cyfrowa oznacza m.in. zwiększenie roli przetwarzania danych oraz rozwój w zakresie automatyzacji maszyn.
Trzecie wyzwanie to unowocześnienie organizacyjne. Transformacja organizacyjna dotyczyć powinna digitalizacji transakcji, skracania łańcuchów dostaw czy inwestycji w nowe modele biznesowe.

Wnioski z raportu
Według raportu „Megatrendy zmieniające przemysł” opublikowanego przez SpotData, centrum danych i analiz Bonnier Business Polska wraz z innogy Polska, polski przemysł jest lepiej przygotowany na zmiany globalne pod względem organizacyjnym niż technologicznym.
Z jednej strony polskie firmy coraz częściej inwestują w nowe rozwiązania i ich gotowość na transformację jest wysoka. Z drugiej jednak - najnowsze technologie (energetyczne czy cyfrowe) nie są stosowane w kraju na dużą skalę.
Wyzwania są zatem niemałe. Przedsiębiorstwa przemysłowe wykazują jednak wysoką zdolność adaptacji do zmian, więc i do dzisiejszych wyzwań, choć dużych, również powinny się dostosować.