Dobrostan pracowników a sukces finansowy. Jak inwestowanie w ludzi prowadzi do wzrostu zysków?

Dobrostan pracowników a sukces finansowy. Jak inwestowanie w ludzi prowadzi do wzrostu zysków?

Updated: 15 czerwca 2023

Inwestowanie w rozwój pracowników ma podstawowe znaczenie dla długoterminowego rozwoju i sukcesu firmy. Co też oznacza, że nawet jeśli zmienia się otoczenie biznesu, nadchodzą jeszcze nowsze technologie, to pracownicy i tak pozostają najważniejszym zasobem przedsiębiorstwa. Czymś, co je wyróżnia na rynku. Działa tu uniwersalna zasada – firmy są zakładane przez pracowników, prowadzone przez pracowników i wreszcie upadają, gdy ich tracą. 


Na podstawie podcastu BIZNES JUTRA z udziałem Janusza Kamieńskiego – konsultanta, trenera, menedżera i wykładowcy na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk. Jest też założycielem Strategy&Results, firmy która doradza zarządom i wspiera rozwój personelu w Polsce, Czechach, Danii, Holandii, Niemczech, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii.

Przedsiębiorstwa tworzą złożone struktury. Składają się na nie strategie, realizowane przez procesy, które prowadzą do powstania produktów i usług. Pierwiastek ludzki w tym wszystkim jest najważniejszy, gdyż ożywia tę strukturę, a o wartości pracowników dla całości biznesu decydują na równi ich kompetencje i zaangażowanie. Zarządy firm, które to rozumieją, osiągają najlepsze wyniki – chodzi o produktywność, zwrot z inwestycji i zadowolenie wszystkich interesariuszy.

 
Współpraca vs folwark

Współpraca vs folwark 

Droga do zrozumienia, że ludzie/zespoły w firmie to czyste złoto wynika z osobistych doświadczeń, charakteru i wartości szefa czy szefowej, członków zarządu, rady nadzorczej – w zależności od struktury biznesu. Tu ważna jest empatia i zrozumienie roli, jaką może odkrywać najwyższy organ w tej strukturze. Jakkolwiek go nazwać, chodzi o dostarczanie energii organizacji. Jeśli jest to prezes, to wiele zależy od jego poziomu świadomości. Ktoś nastawiony wyłącznie na zysk, prawdopodobnie będzie w mniej lub bardziej ukryty sposób pogardzał ludźmi. Załoga przy takim obciążeniu wykazywać będzie minimalne zaangażowanie w zadania. Oczywiście, biznes nakierowany tylko na wynik finansowy można prowadzić z oczekiwanym skutkiem. Jednak przy takich parametrach zarząd musi wkładać wiele energii w to, żeby monitorować, kontrolować, naprowadzać zespół na właściwe tory.
      

Janusz Kamieński: „Wyższy poziom świadomości zakłada, że szef wie, co jest ważne dla jego pracowników w sferze ich oczekiwań i tego, co jest dla nich ważne. I jeśli potrafi im to zapewnić, nie traci wówczas czasu na kontrolę, bo ludzie ze wzajemnością oddają organizacji największy dar – motywację i zaangażowanie. Dzięki temu, lider może zająć się działaniami strategicznymi”.

    

 

Zarzadzanie w zmiennych czasach

Wraz z ewolucją krajobrazu biznesowego firmy muszą dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych, potrzeb klientów. Jest to możliwe przez właściwe rozpoznanie potrzeb nie tylko rynku, ale też inwestowanie w pracowników. Chodzi o szkolenia i programy rozwojowe. Ale nie tylko. Pracownicy mogą rozwijać się też poprzez coraz bardziej zaawansowane zadania, nowe projekty, pracę w odświeżonych zespołach. To proces prowadzony na żywym organizmie, bo dzieje się równolegle do rozwoju całej firmy. 

Równomierny rozwój wszystkich pracowników jest bardzo szczytnym postulatem, choć w praktyce trudnym w realizacji. Z punktu widzenia efektów osiąganych przez firmę, najważniejszy jest rozwój utalentowanych pracowników. To ich należy rozwijać w pierwszym rzędzie, oczywiście nie zapominając o innych, dlatego by nie poczuli się pominięci. Przy okazji zostawiając sobie możliwości wyłuskiwania z tej grupy przyszłych gwiazd.

Dlaczego odchodzą?

Analogicznie jest z rotacją pracowników. Firmy z niepokojem przyjmują fakt dużej rotacji. Konstruują programy HR-owe mające temu przeciwdziałać. Oczywiście, każde działanie przeciwdziałające zmniejszeniu liczby odejść ma głęboki sens, nie tylko ekonomiczny. Jednak rotacja staje się prawdziwym problemem wtedy, gdy odchodzą najlepsi pracownicy – ci najbardziej utalentowani. 

Z tego też powodu zaczęto prześcigać się w stworzeniu biur z hamakami, w udostępnianiu zespołom różnego rodzaju świadczeń dodatkowych po to, żeby zatrzymać ludzi. Jednak nawet systemy benefitów, w tym premiowe nie zastąpią dobrego zarządzania i odpowiedniego podejścia do pracowników. Rzecz dotyczy całej sfery modnego wellbeingu. Na dobrostan pracownic i pracowników największy wpływ mają relacje w organizacji, w tym to, co się dzieje na linii pracownik – bezpośredni przełożony. Odreagowanie na siłowni stresu w tych relacjach może wystarczyć na miesiąc. Ukrywanie sytuacji konfliktowych jest niedopuszczalne i długofalowo kosztowne. 

                     

 
Janusz Kamieński: „Gdy wprowadzamy do firmy mierniki, od razu polepsza się efektywność w tych obszarach, którym poświęcamy uwagę. Jest to prawidłowość wręcz podręcznikowa – gdy zaczynamy w firmie coś mierzyć, to co mierzymy poprawia się od samego faktu koncentracji na miernikach i określonych procesach”. 

             

Lider, nie szef

Dział HR powinien tak tworzyć procesy rozwojowe pracowników, aby zmierzały do określonych celów, które firma chce osiągnąć, a po drodze je monitorować. Inną sprawą jest to, że trudno o dobry system mierzenia pracowniczych celów rozwojowych dlatego, że są to cele jakościowe. I tu dochodzimy z powrotem do tego, że rozwój firmy jest nierozerwalnie związany z rozwojem jej pracowników. To system złożony. Zarządzanie nim wymaga ustrukturyzowanego geniuszu, ciężkiej pracy 
i przywództwa opartego na wartościach takich jak: autonomia, odpowiedzialność, orientacja na potrzeby drugiego człowieka – pracownika i klienta. Inaczej rzecz ujmując – gdy spojrzymy w górę, w stronę gabinetu zarządu, chodzi o zmianę na wizytówce z „szef” na „lider”. 

 

O tym jak należy konstruować badania dla małego i średniego biznesu, jak je analizować oraz o zaufaniu do instytucji badawczych w tym podcaście >>

Listen on Spotify Listen on Google Podcasts Listen on Apple Podcasts

 

Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Blog

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Blog

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Blog

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.