linia produkcji butelek

Raport dla sektora opakowań

Quarter 4, 2019
linia produkcyjna

Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów

W raporcie omówione zostały zmiany, jakie czekają sektor opakowań, zarówno z powodu nowych uregulowań prawnych, jak i ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Ludzie chcą żyć wygodnie, ale też odpowiedzialnie i przemysł musi na to szukać odpowiedzi. Coraz więcej osób rezygnuje z opakowań plastikowych i wymaga, aby punkty gastronomiczne, czy handlowe dysponowały ekologicznymi substytutami. Czy to oznacza, że polski sektor opakowaniowy, którego udział w całym przetwórstwie przemysłowym sięga 3,4 proc. i jest niemal 2-krotnie wyższy niż średnia dla UE, czeka prawdziwa rewolucja? Mimo wielu wyzwań, zdaniem autorów raportu, sektor ma pozytywne perspektywy rozwoju i jego przychody powinny w najbliższych latach rosnąć w średnim tempie 6,8 proc. r/r. Najszybciej będzie rosła sprzedaż opakowań papierowych, nieco wolniej innych rodzajów opakowań.

Pobierz raport
port

Co znajdziesz w raporcie:

  • Rozwój sektora będzie w najbliższych latach zwalniał, m.in. z powodu spowolnienia gospodarczego w Niemczech, które są najważniejszym odbiorcą opakowań.
  • Branża opakowaniowa to jedna z najwięcej inwestujących branż przemysłowych w kraju – jakie innowacje będą wprowadzane w najbliższym czasie?
  • Omówienie nowych regulacji dotyczących zużycia wyrobów jednorazowych z plastiku oraz coraz surowszych wymogów dotyczących recyklingu.
  • Największe wyzwania dla branży to podwyżki opłat za recykling, w niektórych przypadkach także opłat pokrywających koszty sprzątania przestrzeni publicznej, czyli tzw. rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP)
Pobierz raport
Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Artykuły

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Artykuły

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Artykuły

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.