linia produkcyjna

Bibby MSP Index - wrzesień 2018

Quarter 3, 2018
linia produkcyjna

Bibby MSP Index - wrzesień 2018 r.

Już po raz 16. mamy przyjemność przedstawić Państwu wyniki badania Bibby MSP Index. Jego celem jest pozyskiwanie informacji na temat aktualnej oceny sytuacji ekonomicznej organizacji, ich otoczenia zewnętrznego i klimatu ekonomicznego do prowadzenia biznesu w Polsce. Badanie to jest nam szczególnie bliskie, ponieważ jako firma faktoringowa na co dzień dostarczamy rozwiązanie zapewniające płynność finansową przedsiębiorstwom właśnie z sektora MŚP.

Bieżąca fala Bibby MSP Index potwierdza, że opóźnienia w płatnościach dotyczą prawie wszystkich przedsiębiorców. Nieterminowe regulowanie opłat za sprzedane wyroby czy wykonane usługi dotyka 71% respondentów. Z problemem niezapłaconej faktury przynajmniej raz w miesiącu styka się blisko 65% badanych firm.

Bibby MSP Index XVI fala
linia produkcyjna

Najważniejsze wnioski z badania - Bibby MSP Indeks

  • Za wzrost wskaźnika Bibby MSP Index odpowiada przede wszystkim branża handlowa. Wśród firm przemysłowych nastroje uległy pogorszeniu. Pogorszenie odnotowano również wśród firm handlowych oraz budowlanych. Głównym powodem pogorszenia nastrojów we wszystkich tych branżach są rosnące obawy o sprzedaż
  • Spośród badanych branż, wskaźnik Bibby MSP Index przyjmuje najwyższą wartość wśród firm transportowych (59,6), zaś najniższa wśród firm usługowych (54,8)
  • Oprócz obaw wynikających ze zwykłych okoliczności w związku z prowadzonym biznesem, wielu przedsiębiorców boi się również tego, jaki wpływ na ich przyszłość będą miały konsekwencje wprowadzenia mechanizmu split payment. Największe obawy dotyczą ryzyka pojawienia się zatorów płatniczych i utraty płynności finansowej.
Chcesz więcej takich informacji?

Otrzymuj powiadomienia

Dbamy o ochronę Twoich danych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sukcesja w firmie
Artykuły

Biznes czy rodzina?

Sukcesja firmy to skomplikowany proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Oto jak podejść do sukcesji, aby firma zdrowo się rozwijała.
Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?
Artykuły

Czy podatki mogą być Twoim sprzymierzeńcem?

Podatki kojarzą się zazwyczaj negatywnie, ale czy mogą być Twoim sprzymierzeńcem i źródłem przewagi konkurencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań
Artykuły

Wyzwania w branży tworzyw sztucznych i opakowań

Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami stanęły firmy z branży tworzyw sztucznych i opakować w 2022 roku!
Jak przeprowadzić firmę przez kryzys
Blog

Jak przeprowadzić firmę przez kryzys

Wcześniej pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś. Kryzys może pojawić się w każdej chwili i dotknąć każdą firmę.